V Praze je připraveno k výstavbě 500 tisíc m² kanceláří | E15.cz

V Praze je připraveno k výstavbě 500 tisíc m² kanceláří

V Praze je celkem k výstavbě v horizontu dvou až tří let připraveno kolem 500 000 čtverečních metrů kancelářských ploch. Developeři navíc zvažují výstavbu dalšího jednoho milionu čtverečních metrů. Vzhledem k tomu, že reálné možnosti pražského trhu jsou zlomkem uvažovaného objemu, budou mít šanci na úspěch u nájemců a investorů jen projekty silných developerů v zavedených lokalitách, vyplývá z propočtů poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W).

V tomto roce se počítá s dokončením přibližně 105 000 m², v příštím roce s 131 000 m² kancelářských ploch. V současné době se v Praze nejvíce nových kancelářských projektů soustřeďuje na zavedené lokality Prahu 1, Karlín a zónu Pankrác/Budějovická. Silný vliv na popularitu těchto oblastí sehrává relativní blízkost centra, přičemž klíčovou roli sehrává blízkost stanic metra.

Poptávka po moderních kancelářských prostorech v Praze podle C&W vykazuje shodné tendence jako růst českého HDP s posunem tří čtvrtletí zpětně. V praxi to znamená, že pozitivní vývoj ekonomiky vyvolá novou poptávku po kancelářích za zhruba devět měsíců. „Z historie pražského trhu lze odvodit, že i v případě stagnace ekonomiky existuje poptávka po nových kancelářích ve výši zhruba 80 000 m² ročně. Výkon ekonomiky pak tento objem navyšuje o přibližně 16 000 m² za každý procentní bod růstu HDP,“ vysvětluje analytik C&W Alexander Rafajlovič.

V regionu střední a východní Evropy existuje podobná míra shody pouze ve Varšavě. Naproti tomu v Bratislavě, Budapešti či Bukurešti mají na tamní kancelářský trh větší vliv externí poptávkové faktory, například z oblasti center sdílených služeb. Tyto služby jsou na stavu lokální ekonomiky méně závislé a například vyšší nezaměstnanost jim může paradoxně prospět při hledání nových zaměstnanců a snižování nákladů.

„Jak Praha, tak Varšava, mají přednost v tom, že si je vybrala řada společností, jež z těchto měst řídí svoje středoevropské aktivity. Výhodou je samozřejmě i velikost a kupní síla lokálního trhu, který pomáhá udržet přízeň firem ze sektoru služeb a obchodu,“ dodává vedoucí pronájmu kancelářských prostor C&W Radka Novak.

Absorpce kancelářských prostor neboli rozdíl mezi celkovou obsazenou plochou ve dvou obdobích byl v Praze, s výjimkou roku 2010, vždy kladný. Důvodem je jak přechod firem do modernějších prostor, tak celková změna struktury zaměstnanců. Z propočtů C&W plyne, že od roku 2004 v Praze vzrostl počet zaměstnanců pracujících v kancelářích o 10 %, zatímco obsazená plocha moderních kanceláří se ve stejném období zvýšila o 75 %. Je tedy zřejmé, že obměna fondu kancelářských budov je významným tržním činitelem.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!