V regionech je větší možnost prosadit se | E15.cz

V regionech je větší možnost prosadit se

Většina developerů považuje za vrchol svého snažení prosadit se na pražském trhu. Jsou ale takové firmy, které sice realizují i některé projekty v hlavním městě, mnohem více se ale angažují právě v regionech. Jednou z nich je společnost EUBE. Podle jejího ředitele Allana Jírka je jednodušší prosadit se v regionech než v Praze.

Pociťujete už, jako menší developerská firma, dopad ekonomické krize?

Určitě ano, a to hned v několika oblastech. Především v zájmu klientů o nákup nových bytů. Poslední tři měsíce loňského roku jsme evidovali pokles zájmu o byty v našich projektech. Zájem o bydlení v regionech je momentálně rozhodně nižší než třeba na počátku loňského roku. Není to ale jen otázka regionů, týká se to celé republiky. To je první oblast. Dále jsme dopady krize pocítili v přístupu bank. Dnes si dojednáváme financování našich projektů za zcela jiných podmínek, než tomu bylo ještě na počátku loňského roku, a to ať se jedná o předprodej těchto bytů či například o úroky z projektového financování nebo výše vkladů vlastních investičních prostředků do projektu. Zaznamenali jsme také jiný přístup investorů, kteří od nás nakupovali bytové jednotky jako investici. Dneska jsou tito investoři výrazně opatrnější. V těchto oblastech určitě změny cítíme.

Myslíte si, že jsou finanční krizí více ohroženi velcí developeři, nebo spíše ti menší?

To je otázka. Podle mého názoru nejde ani tak o velikost developerů jako spíše o typ projektů. Myslím si, že jsou daleko více ohroženi developeři, kteří své projekty dokončují v těchto měsících a musejí splácet úvěry v době probíhající krize. Tito developeři se mohou dostat do problémů s prodejem bytů, a tedy i se splácením úvěrů. Firmy, které teprve začínají stavět, mohou doufat, že dokončení projektů se dostane už do období, kdy krize bude možná končit. To se týká jak malých, tak velkých developerů. Obecně se ale domnívám, že velcí developeři mohou mít více problémů, a to nejenom z důvodů potřeby provádět hlubší restrukturalizaci směřující k přizpůsobení se novým podmínkám na trhu. Dalším důvodem je, že rezidenční trh není v současné době připraven absorbovat rozsáhlé developerské projekty, které velké firmy realizují.

Existuje nějaký univerzální recept na překonání krize?

Nevím o žádném univerzálním receptu. Avšak máme u nás jasno, které kroky musíme podniknout. Budeme muset více kumulovat vlastní finanční zdroje, to znamená, že si budeme nechávat větší finanční rezervu než v minulých letech. Byli jsme zvyklí, že to, co se vydělávalo, se zase zpátky investovalo do projektů. Nyní je namístě větší opatrnost. Nemáme zatím ani jistotu, že budeme zahajovat projekty, které jsme zahájit chtěli. To záleží na tom, zda se nám podaří zajistit dostatek finančních prostředků a zda-li bude o tyto projekty zájem ze strany budoucích kupujících. Některé projekty budeme realizovat ve spolupráci s dalšími investory. Velké úsilí nyní věnujeme zkvalitnění našich projektů s cílem odlišit se od běžných projektů na trhu a získat konkurenční výhodu. To se týká především oblasti snižování energetické náročnosti budov.

Myslíte si, že po odeznění krize se vše vrátí do starých kolejí nebo už nic nebude jako dříve?

Myslím si, že více věcí se do starých kolejí nevrátí. Doba, kdy velká většina rezidenčních projektů byla vyprodána před kolaudací projektu, se už asi nevrátí. Kupující si budou stále častěji chtít pořizovat byt, který bude připraven k okamžitému nastěhování. Musíme se tedy připravit na to, že v době kolaudace projektu nebude významná část bytů prodána. Ani bankovní sektor již zřejmě nenabídne takové podmínky pro projektové financování, na jaké jsme si zvykli v uplynulých letech. Časy, kdy banky poskytovaly projektové financování i na 100 procent hodnoty projektu, se už zřejmě nevrátí. Banky budou obezřetnější a jejich kritéria pro posuzování projektů budou vůči developerům přísnější. To se projeví především v požadavcích na vyšší předprodanost projektu a vyšším podílu vlastních investičních prostředků vkládaných ze strany developera do projektu. Na krizi vydělají hlavně klienti. Ti mohou očekávat kvalitnější servis ze strany developerů.

Vy jste nyní dokončili druhou etapu projektu Terronic v Hradci Králové a zahájili další. Jste bráni tak trochu jako královéhradečtí patrioti. Proč zrovna Hradec Králové, jak jste se tam dostali?

O Hradec Králové jsme měli zájem delší dobu. Ve městě byl deficit bytů a nové projekty se nestavěly. Navíc královéhradecký magistrát se rozhodl podporovat developery tím, že bude hradit náklady na výstavbu infrastruktury. Tyto signály nás vedly k tomu, že jsme zahájili rozsáhlou bytovou výstavbu na kraji města, kde jsme postupně v několika etapách dokončili nebo dokončujeme stovky bytů. Dále jsme koupili bývalý areál mlékárny v centru města a zahájili výstavbu polyfunkčního projektu zahrnujícího bydlení, obchody, služby a parkovací dům. Dnes zde máme dobré jméno a chceme se tomu regionu věnovat i v dalším období. Některé projekty jsme realizovali i v sousedních Pardubicích nebo nedalekých Poděbradech. Prosadit se v regionech je snazší, protože tam nevzniká tolik projektů.

Proč ale právě Hradec Králové?

Hradec Králové byl delší dobu charakteristický tím, že zde byla nízká míra nezaměstnanosti, nadprůměrné příjmy obyvatel a to vše bylo v kontrastu se statistickými údaji o počtu zahajovaných a dokončovaných bytů. Věděli jsme, že Hradec Králové má velký deficit bytů a že je zde velký rozvojový potenciál. Tušili jsme, že tu můžeme byty nabídnout za zajímavé ceny. Vždyť ceny starších bytů byly po Praze a Brnu nejvyšší v republice.

Jak bude pokračovat projekt Terronic?

Nepodařilo se nám bohužel získat pozemky pro třetí etapu. V červenci minulého roku jsme zahájili čtvrtou etapu, v jejímž rámci vyroste 136 bytů. Ačkoli se prodej bytů v této etapě přibrzdil, máme již nyní prodáno více než 40 procent bytů. A to je na tuto fázi projektu uspokojující výsledek. Končit budeme v první polovině roku 2010 a máme čas na doprodej bytů do roku 2011. Z toho důvodu necítíme potřebu snižovat ceny neprodaných bytů. Budeme je dále udržovat na úrovni, na jaké jsou.

Spolupracujete při realizaci jednotlivých etap projektu Terronic stále se stejnými firmami, nebo je měníte?

Se stále stejnými firmami nespolupracujeme. Dalo by se říci, že máme své dvorní architekty, stavební firmy ale měníme. Dosud jsme spolupracovali s mimohradeckými firmami, nyní jsme vybrali hradeckou stavební firmu a musím říci, že jsme velmi spokojeni. Rádi bychom dávali práci místním stavebním firmám.

Jaký bude osud zmíněné třetí etapy projektu?

Zřejmě zde město jako investor postaví nájemní byty.

Co dnes rozhoduje o tom, aby byl bytový projekt úspěšný?

Jste firma, která se orientuje na rezidenční výstavbu. Neplánujete projekt v jiném segmentu?

Chceme se i nadále věnovat rezidenčnímu sektoru. Proniknutí do jiného segmentu neplánujeme, spíše se soustředíme na jeho zkvalitnění. Máme vizi, kam chceme směřovat, a nyní intenzivně pracujeme na dvou různých konceptech rezidenčního bydlení. První výsledky budeme moci nabídnout na začátku roku 2010.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!