V týdnu podnikatel, o víkendu voják | E15.cz

V týdnu podnikatel, o víkendu voják

Adrenalin, vzrušení. Tak hovoří o Airsoftu – hře na vojáky pro dospělé, jeho příznivci.

David Mohyla je podnikatel a ve všedních dnech tráví v práci i osmnáct hodin denně. O víkendu ze sebe ale shodí oblek, navlečese do vojenského, ověsí se třicetikilovou zátěží a vyráží na airsoft – přestřelku v lese v prostorách bývalé raketové základny ve Frýdku-Místku. „Je to skvělý pocit, když držíte v šesti lidech dvacetičlennou skupinu v šachu,“ vzpomíná na jedno z úspěšných airsoftových cvičení Mohyla. Je členem frýdecko-místeckého týmu TTM. Při tradičních víkendových zápasech po sobě střílí i padesátka lidí gumovými projektily z replik vojenských zbraní.
„V práci se lidi určitě obklíčit nesnažím. Ale chci porážet konkurenci na trhu. V podstatě denně bojuji, i když mám jen tužku v ruce a kravatu na krku,“ usmívá se Mohyla. Mohyla pracuje jako projektant tepelných zařízení a podniká v podobném oboru. Volno má jen o víkendu, kdy střílí. „Airsoft dělám tři roky. Naučil jsem se tam první pomoc, zacházet s buzolou, orientovat se v terénu, ovládat vysílačku. Jinak scénáře bitev si naše skupina vymýšlí sama,“ přibližuje hru Mohyla. Pro svůj koníček strhl i kolegy z práce. Pavla Grmolenská
s ním už sice nepracuje, zato stříleček se účastní neustále. „Holka jsem tam jediná. Ale líbí se mi to ze stejného důvodu jako klukům. Je tam adrenalin, vzrušení. S Davidem jsem vlastně začínala. Tehdy to byla jen hra. Ale dnes mi připadá, že to bere trochu jako armádu,“ hodnotí svého airsoftového poluhráče Grmolenská.
Spoluzakladatelem týmu TTM je Ondřej Togner. „Na začátku nás bylo jen pár. Zájem o airsoft ale stoupá. Takže dnes je nás přes padesát. Každý nováček si musí projít bezpečnostním kurzem,“vysvětluje Togner. „V kurzu se naučí manipulovat se zbraněmi, nebo třeba zdravovědu. Každý musí mít pevný oděv, protože i ty gumové střely docela bolí. Povinné jsou brýle,“ zdůrazňuje student
třetího ročníku vysoké školy Togner. Investice pro začínajícího hráče začínají na osmi tisících korunách. Například zbraň jde sehnat za tři ale i za čtyřicet tisíc korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!