Ve vinárně hrála Kudrlová tajně v paruce | E15.cz

Ve vinárně hrála Kudrlová tajně v paruce

V minulém čísle Sedmička odstartovala seriál Sedm osobností. Druhou tváří je ředitelka písecké základní umělecké školy Jindřiška Kudrlová.

Když se do městečka Bavorov přistěhovala učitelka hudby, netušila tehdy dvanáctiletá Jindřiška Kudrlová, jak moc tato žena ovlivní její život. „Zeptala se mě, jestli bych nechtěla hrát na klavír, a tak jsem k ní začala chodit,“ vzpomíná dnes dvaapadesátiletá ředitelka písecké základní umělecké školy Jindřiška Kudrlová. K hudbě měla vztah už dříve, rodiče ale nebyli tomuto směru moc nakloněni. „Paní učitelka ve mně ale vzbudila takovou lásku ke hře na klavír, že jsem cvičila třeba od pěti hodin ráno, než jsem šla do školy,“ vypráví Kudrlová.
Škola v Bavorově půjčila Jindřišce Kudrlové domů křídlo. „V té době to byl dost drahý, nedostupný nástroj, takže jsem ho měla vypůjčený. Vlastní křídlo jsem si koupila, až když jsem se vdala,“ říká.

Rodiče vnímali hudebníky jako bohémy

O dva roky později už chodila cvičit na hudební konzervatoř a po základní škole měla o dalším studiu jasno. Ani z této volby nebyli její rodiče zrovna nadšeni. „Konzervatoř a umělci se v roce 1973, kdy jsem nastupovala, brali spíše jako bohémové, kteří chodí po hospodách,“ usmívá se Kudrlová. Nakonec byli ale i rodiče rádi, že vystudovala obor, který ji bavil.
Na konzervatoři v Plzni zažili studenti i hodně legrace. „Na náměstí byla vinárna, kde se hrávalo. My jako studenti jsme to měli v takových produkcích zakázané. Když už tam někdo hrál, musel být převlečený. Kolega mě jednou požádal, abych ho zastoupila. V divadle mi na to půjčili paruku,“ líčí klavíristka. Převlek byl tak dokonalý, že ji nepoznali ani profesoři, kteří ten večer vinárnu navštívili. Po maturitě přešla do Prahy, kde dostudovala pátý a šestý ročník konzervatoře. V rodině žádné předky s hudebními sklony neměla. Ani své dvě děti Kudrlová k hudbě nevedla, a tak je jedinou hudebnicí v rodině.
„Stovky dětí jsem na klavír hrát naučila, svoje ne. Možná proto, že muzikanti mají velmi specifickou a ohraničenou možnost. Proto jsem to u svých dětí nepovažovala za perspektivní zaměstnání. Ani ony ale neprojevovaly zvláštní touhu učit se na nástroj, jako třeba v dětství já. Dnes mi to vyčítají. U syna jsem se polepšila. Přihlásila jsem ho na zobcovou flétnu,“ říká.

Do dalšího dílu
vybrala Jiřího Práška

Kudrlová učila ve Vodňanech, Bavorově a pak na písecké Základní umělecké škole Otakara Ševčíka, kde je od roku 1992 ředitelkou.
Kromě toho působí jako prezidentka Asociace základních uměleckých škol, zasedá i v písecké kulturní a školské komisi a ve správní radě Centra kultury. „Mám svou práci ráda, ale kdyby nebylo paní učitelky v Bavorově, věnovala bych se něčemu jinému. Toužila jsem po tom stát se kriminalistkou nebo psycholožkou,“ říká. Jindřiška Kudrlová navrhla jako další osobnost seriálu Sedmičky Jiřího Práška, ředitele Prácheňského muzea v Písku.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!