Velký klan Bajgarů aneb jak kdysi František do Krásného Pole přišel | E15.cz

Velký klan Bajgarů aneb jak kdysi František do Krásného Pole přišel

Čtyři roky sledovali Bajgarovi z Krásného Pole, kam až vedou stopy jejich rodu. Pak uspořádali velký rodinný večírek.

V Krásném Poli je ulice Bajgarova a na ní žijí hned čtyři rodiny Bajgarů. A po celém Ostravsku další a další. Bratranci Zdeněk a Jiří Bajgarovi začali před čtyřmi lety dávat kousek po kousku rodinnou skládačku dohromady. Proseděli stovky hodin v archivech, matrikách, u počítačů. Výsledkem je dlouhý rodokmen čítající 1070 jmen a osm generací.
Dostali se až k Františkovi, který se do Krásného Pole přiženil v roce 1818 a rod založil. Je to vlastně praotec Bajgar, nejstarší objevený předek. „Od té doby máme vše podchycené,“ vysvětluje devětasedmdesátiletý právník Zdeněk Bajgar (na fotce vlevo). Jeho otec Josef zemřel v koncentračním táboře a právě na jeho počest nese krásnopolská ulice název Bajgarova. „Historie Bajgarů mne vždycky zajímala. Otec mi už kdysi vykládal, že snad pocházíme někde z Hlučínska,“ říká Zdeněk Bajgar.
Práci obou bratranců oceňuje i zbytek rozvětvené rodiny. „S Jiřím jsme se potkali náhodou. Je to blízký bratranec mé tety. Přitom jsem věděla, že v Krásném Poli nějakou vzdálenou rodinu máme, ale to víte, nebyl čas. Je velmi záslužné, co vytvořili,“ skládá poklonu svým dvěma příbuzným ředitelka základní školy v Mariánských Horách Šárka Feherová.

Po stopách Františka

Odkud zakladatel František do Krásného Pole v roce 1818 vlastně přišel, to Jiří a Zdeněk neobjevili. Pátrali v matrikách na Hlučínsku, ale uspokojivou odpověď nenašli. Zatím. Jisté je, že František měl třináct dětí.
Během pátrání bylo bratrancům čím dál zřejmější, že si výsledek nemůžou nechat pro sebe. „Všechny ty tetky, za kterými jsme byli, říkaly, že až to všechno napíšeme, měli bychom se všichni sejít. A pořád se ptaly, kdy už to bude, a měly strach, že už se nedožijí,“ říká Zdeněk Bajgar. Tak vznikl plán, jehož finále se uskutečnilo v sobotu 6. listopadu v místní restauraci U Čestmíra.
Na sraz všech Bajgarů si příbuzní museli předem koupit poukázky na pohoštění. To aby pořadatelé vůbec tušili, kolik lidí mají čekat. „Tipovali jsme tak sto lidí, nakonec se nás sešlo 183,“ říká Jiří Bajgar pyšně. Jeho žena Ludmila Kmetíková vypráví, jak se báli, že setkání způsobí v Krásném Poli dopravní kolaps. V sobotu, kdy se sraz konal, jezdí do Krásného Pole jeden autobus za hodinu. Vše dobře dopadlo. Jen hospodský musel sehnat čtyřicet židlí navíc.
„Překvapilo mě, že jsme tak velká rodina,“ říká jeden z účastníků setkání, devatenáctiletý Marek Bajgar z ostravského Zábřehu. „Vůbec jsem nevěděl, že Bajgaři jsou tady už stovky let,“ dodává Zdeněk Bajgar.
Podobně mluví i Šárka Feherová. „Jsem svým příbuzným moc vděčná, že jsme se takhle všichni viděli. Několikrát jsem se přesvědčila o tom, že rodina je ta jediná jistota, kterou člověk má,“ dodává.
Mezi Bajgary se teď mluví o dalším plánu, rodinném plesu. „V Krásném Poli jsou velké sály, tam bychom se tam určitě vešli. A bylo by to krásné,“ je přesvědčená Ludmila Kmetíková. A Šárka Feherová souhlasí. „Ples? Určitě bych přišla. To by bylo úžasné!“

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!