Věřím si, i když se Vaniak zase vrátil, říká Zlámal | E15.cz

Věřím si, i když se Vaniak zase vrátil, říká Zlámal

Brankář fotbalové Slavie Zdeněk Zlámal mluví nejenom o svém hvězdném konkurentovi Martinu Vaniakovi.

Taky jste se divil, když Martin Vaniak nakonec přece jen zahájil se Slavií zimní přípravu?

Když odcházel, slyšel jsem, že končil snad už šestkrát a pokaždé se vrátil. V tu dobu jsem si říkal: „Může se vrátit.“ A stalo se. Ale já jsem s Martinem v pohodě. Konkurenci jsem zažil i v jiných klubech. Tady je to trochu jiné v tom, že ho fanoušci zbožňují. Mně se teď vybavuje třeba to, jak vychytal postup do Ligy mistrů přes Ajax Amsterdam.

Vaniak řekl, že ho kouč Michal Petrouš požádal o návrat se slovy, že nemá dalšího kvalitního gólmana. Mrzí vás takový přístup?

Tohle jsem nečetl a trenérovi do hlavy nevidím. Ale myslím si, že bude natolik férový, že rozhodne příprava. Že bude v lize chytat ten, kdo teď v zimě bude lepší.

Cítíte důvěru?

Trenér Petrouš mi ji dal hned ve svém prvním zápase. Prohráli jsme, nedařilo se celému týmu a já jsem pak chytal i ve zbytku podzimu. Teď jedeme od nuly a věřím si. Vím, že to bude o hodně lepší.

Máte ke svému konkurentovi úctu?

Mám, udělal toho pro Slavii hrozně moc. Ale jsem prostě takový, že si věřím. Teď v přípravě hodně. I když vím, že to mám těžké.

Zabýváte se Vaniakovými výkony v přípravných utkáních?

Nedívám se, jak chytá Martin ani kdokoliv jiný. Spíš řeším svoje výkony. Jestli chytal dobře, nebo špatně, jde úplně mimo mě. Nechci ale, aby dělal chyby a já se díky tomu dostal do brány.

Mrzí vás, že jste se do Slavie dostal až tři roky poté, co z ní odešel váš strýc František Bobby Zlámal, skvělý brankář a později člen realizačního týmu?

Mrzí, chtěl jsem ho tady potkat. Bohužel to nevyšlo a už asi ani nevyjde. Strejda už má jiný život. Jsem rád, že tady můžu být. A jeho to určitě taky těší. Taková menší kaňka je zatím to, že jsme na podzim nehráli dobře. Ale vidím to optimisticky. Myslím, že na jaře už to bude ve Slavii šlapat.

Těšíte se na dubnové derby se Spartou, ve které jste před pár lety působil, ale nedostal v ní šanci?

Těším, ale pro nás je teď prioritou rozjezd jara. Když ho zvládneme, půjdeme do derby s lehčí hlavou. Musíme se v lize co nejrychleji zachránit.

Předloni jste debutoval v reprezentačním A-týmu. Sníte o dalším startu? Máte to zastrčené někde vzadu v hlavě?

Stoprocentně. Je to i takový hnací motor. Věřím, že tam budu.

Z jakého klubu se chcete do reprezentace dostat?

To neřeším. Prostě potřebuju chytat. A výborně.

Pocházíte z Moravy, jste hráčem Udine, hostoval jste v Cádizu… Zkuste svoje působiště porovnat z nefotbalového pohledu.

Úplně unešený jsem ze Španělska. Jsem hrozně rád, že jsem tam byl. Lidé, nátura, moře, bylo to prostě něco úžasného. Taky jsem se naučil řeč. Byl jsem tam i teď v zimě a vím, že tam pojedu i v létě. Budu se tam vracet co nejčastěji. Španělsko mi přirostlo k srdci, mám tam i hodně kamarádů. V Itálii jsem byl jenom na letní přípravu, ale jsem docela kosmopolitní, takže mi to vůbec nedělalo problém. Na Moravě mám rodinu, tam je můj domov, moje sídlo. Vím, že jednou tam zakotvím. Ale teď bych se ještě rád pohyboval mimo.

V Praze jste spokojený?

Má svoje kouzlo, nedám na ni dopustit. I ve Španělsku jsem pořád říkal kamarádům, jak je to tady úžasné a že za mnou musejí přijet. Kdo tady byl, dá mi za pravdu.

Pomáhá vám hodně spolupráce s psycholožkou Evou Šauerovou?

Neskutečně, je to člověk k nezaplacení. Psychologie je hodně důležitá. V zahraničí je to úplně normální věc, skoro každý má svého vlastního sportovního psychologa. Tady je to, dá se říct, ještě v plenkách, ale já jsem s paní Šauerovou v častém kontaktu. Máme nadstandardní vztah.

Z jakého klubu se chcete do reprezentace dostat?

To neřeším. Prostě potřebuju chytat. A výborně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!