Veslaři chtějí opět medaili | E15.cz

Veslaři chtějí opět medaili

Táborský veslařský klub drží nad vodou veteráni. Společně se připravují na mezinárodní závody.

Od Jordánu se valí mlha, ve které se ztrácí i tak pod hrází nenápadná loděnice. Trefit ke vchodu se zdá nemožné. Jde to jen po paměti. Za kliku bezpečně berou čtyři veslaři. Za léta mají cestu spolehlivě vyšlapanou. Je jim všem kolem čtyřiceti a rozhodli se dřít. Téměř jako zamlada. Trénují na mezinárdoní regatu veteránů, kde chtějí obhájit loňské prvenství.
„Kdybych necítil zodpovědnost za ty další tři, asi bych se na to víte co,“ směje se Leoš Vondrák, když odpovídá, kde bere motivaci k tréninku. Přiznává, že dnes ho veslování baví ještě víc, než když byl třeba v juniorské kategorii. „Je to zároveň i odreagování od povinností a cítím daleko větší motivaci. Navíc jsem nebyl před dvaceti lety tak dobrý jako kluci. To byli páni veslaři. Oni dřeli, já se tak trochu jenom vozil,“ snaží se být k sobě upřímný Vondrák.
„Kromě mě!“ ozve se ještě z druhého konce Pavel Petrášek. Dělá prý ostatním spíš sparingpartnera. I když maká stejně poctivě, nemá takovou výkonnost. Potřebný je hlavně v létě. Skupina totiž trénuje na závody v párové čtyřce. K Petru Suchému, Leoši Vondrákovi a Martinu Šimákovi ten čtvrtý do party většinu roku chybí. Jan Děkanovský bydlí v Kladně, a tak místo něj v tréninku do lodě usedá Petrášek. Je těžké mu uvěřit, že vyvíjí úsílí nadarmo. Bez závodních ambicí. Oddíloví kolegové loni zvítězili na mezinárodní regatě v Třeboni, jen o špičku lodi jim unikla bronzová medaile na mistrovství světa. Petráškovi nevadí, že zůstává mimo. Ostatní by se bez něj neobešli.
„Já ho loni přemlouval, aby aspoň na posledních závodech nastoupil. Nejenže nechtěl, skoro až odmítal,“ prozrazuje na kamaráda Petr Suchý.
V té době se Suchému ohlásily zdravotní problémy rukou. Věděl, že musí na operaci. Odložil ji na zimu, kdy veslaři využívají trenažéry. Snaží se jinak trénovat stejnou intenzitou. Běhá, jezdí na rotopedu. Bolest v druhé ruce léčí na doporučení lékaře rázovou vlnou a doufá, že se tak druhé operaci vyhne.
Na trénink ostatních přišel ale jen kvůli rozhovoru.
„Když se na ně dívám, je to jako sledovat závod, který nemůžete jet. Prožívám vše s nimi. Srdce mám až v krku, zrychluje se mi tep,“ přibližuje sugestivní pocity Suchý.
Se staženou grimasou pozoruje, jak trénink kamarády bolí. Přípravu metodicky vede Jan Děkanovský a všichni jsou za to rádi. Na druhou stranu to na první dojem tak nepůsobí, když si v zátěži slovně ulevují od bolesti.
„Pravidelně se mu snažím tréninkové plány házet na hlavu, ale on je pořád vrací,“ hlásí v nadsázce Vondrák.
Veslaři roztáčejí trenažery třikrát týdně na půl hodiny. Zdání klame, pokud by se to někomu zdálo málo. Kyselina mléčná dokáže zaplavit svaly tak, že zvednout se po tréninku ze stroje je stejně těžké jako vylézt po závodě z lodi.
„Na trenažéru jsou svaly unavené a dochází dech stejně jako na lodi. Jenže na vodě zvyšují náročnost jízdy přírodní podmínky. Vítr proti zpomaluje, boční zase komplikuje techniku,“ vysvětluje Martin Šimák.
V lodi je Šimák také jakýmsi kormidelníkem. Pedály vyrovnává směr. Stačí, aby někdo z posádky špatně založil veslo, a loď uhýbá. Záleží i na synchronizaci rytmu.

Mládí dřina neláká

Paradoxem je, že veslařský oddíl má nouzi o mladé adepty a pověst klubu drží veteráni.
Suchý se snaží najít vysvětlení. Možná rodiče odrazuje, že se blíží vypouštění Jordánu, a nemá tak smysl s veslováním začínat. Ale náhradní řešení se zase na druhou stranu vždycky najde. „K tomu je to tvrdý sport a možná za ním vidí jenom dřinu,“ doplňuje ho Šimák. Každpopádně si přejí, aby se tahle situace změnila a loděnice byla zase plná. A to nejen lodí.
Společně se teď veslaři těší, až roztaje led a vesla znovu zčeří hladinu Jordánu. Loď bude míjet v jednotné rytmice záběrů kolemjdoucí po hrázi rybníka. Nakonec si setřou z čela pot, který je důkazem dobře odvedené práce. Den za dnem tak zkrátí čas k vytouženému závodu. Na bolest, která k veslování patří, tak rázem zapomenou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!