Vesnicí roku 2009 se stala obec Tučín na Přerovsku | E15.cz

Vesnicí roku 2009 se stala obec Tučín na Přerovsku

Vítězem celostátního kola soutěže Vesnice roku 2009 se stala obec Tučín na Přerovsku. Kromě prestižního titulu dostane i dvoumilionovou finanční dotaci na připravované projekty.

Luhačovice/ Na druhém místě skončily Lány na Kladensku, třetí se umístil Žernov na Náchodsku. Výsledky 15. ročníku soutěže vyhlásil 12. září v Luhačovicích ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

„Takové ocenění v rámci celé České republiky je obrovský úspěch všech občanů Tučína a samozřejmě je to pro ně obrovské povzbuzení,“ řekl starosta vítězné obce Jiří Řezníček. Komise především ocenila projekty obce, její spolkovou činnost a pospolitost místních lidí. Tučín, ve kterém žije 455 obyvatel, se soutěže zúčastnil už počtvrté. Předloni v soutěžním klání vybojoval modrou stuhu za bohatý společenský život.

Ze spolků, které mají největší zásluhu na obnově kulturních tradic v obci, Řezníček vyzdvihl dva: Sešlost obecních nadšenců a místní sbor dobrovolných hasičů. „Pracují abnormálně a hodně obci pomáhají,“ uvedl Řezníček. V obci se pravidelně koná například country festival Tučínský špekáček, do kterého se zapojují i děti a mládež. „Spolky neustále připravují nové a nové aktivity a život tam opravdu běží, takže toto je ta velká deviza,“ zhodnotil starosta.

Nová vesnice roku má nyní hned několik projektů, které by chtěla dokončit. Z větších je to stezka pro pěší a cyklisty do sousedních Želatovic, kam jezdí její obyvatelé k lékaři a děti do školy. Dále například dokončení úprav veřejných prostranství.

Celkem se letos do soutěže přihlásilo 325 vesnic, loni jich bylo 309. Do celostátního kola postoupilo 13 vítězných obcí z jednotlivých krajů.

Podle ministra Vondrušky má soutěž kromě finanční stránky pro úspěšné obce ještě další důležitý aspekt. „Zcela určitě se zvedne sebevědomí obyvatel vesnice, kteří se zapojí do procesu soutěže, a myslím si, že v tomto ohledu nelze pochybovat o tom, jestli ta soutěž k něčemu je,“ uvedl.

Vítězný Tučín dostane dotaci dva miliony korun. Vesnice na druhém a třetím místě obdrží částku postupně o sto tisíc korun nižší. Na milionový příspěvek ale dosáhnou všichni účastníci celorepublikového kola. Loni v soutěži zvítězila obec Lidečko z okresu Vsetín, kterou porota ocenila za její bohatou folklorní činnost, vizi obecního rozvoje nebo například zmodernizovanou a dobře fungující školu.

Starosta loňské vítězné obce Vojtěch Ryza, který letos zasedl jako předseda hodnotící komise, novinářům řekl, že rozhodování bylo nelehké. Tučín si ale prý titul zasloužil především za obrovskou sounáležitost místních občanů a za to, že lidé se snaží pracovat pro blaho obce. „Pan starosta netuší, co ho čeká. Protože samozřejmě pro obec je to velké vyznamenání, ale zároveň obrovský závazek,“ poznamenal Ryza.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!