Veterány čeká psycholog. A nezájem | E15.cz

Veterány čeká psycholog. A nezájem

Plzeň si připomněla konec první světové války a osudy válečných veteránů všech generací.

Bojují a umírají ve válečných vřavách po celém světě. Zažili a stále zažívají těžko popsatelné hrůzy, o kterých běžný člověk nemá ani potuchy. Čeští vojáci, váleční veteráni – bojovali v obou světových válkách a hlavně po sametové revoluci jsou posílání do misí v zemích zmítaných válečným stavem. Veřejnost z dálky sleduje výsledky jejich snažení, případně oslavuje úspěchy, o jejich obtížný přechod do normálního života se už ale většinou tolik nezajímá. Plzeň hostila v minulých dnech mezinárodní sympozium připomínající konec prvnísvětové války a úděl válečných veteránů. Když se na konci roku 1918 vracel člen pětatřicátého plzeňského pluku Josef Davídek domů, nečekala ho renta ani pohovor s psychology. Navrátilec musel začít od začátku, hrůzy nejsyrovější války dvacátého století musel překonávat sám.

„Když se můj otec vrátil z vojny, byli jeho bratři již zabydleni. Nezbylo mu nic jiného než poohlédnout se po vlastní stezce. A tak koupil sousední statek. Prodávající ovšem neopomněla vzít s sebou všechno, co nebylo přibité. Neboli otec vešel do stavení a statku zejícího prázdnotou,“ popisuje osudy Josefa Davídka jeho syn.

„Péče o novodobé válečné veterány je už na mnohem lepší úrovni, těžko se to srovnává,“ říká generál z Plzně Antonín Husník, veterán druhé světové války. Třeba psychologická služba ale funguje u armády oficiálně teprve deset let. „Vojáky čeká po návratu z mise psychologické vyšetření, případně terapie,“ vysvětluje hlavní psycholog ministerstva obrany Bohuslav Jäger. I tak se v civilním životě vojáci po misích často cítí ztracení. „Když se vrátíte, máte často problémy s praktickými věcmi, už po půl roce bývá všechno jinak. Jdete koupit noviny a není tam příloha, na kterou jste zvyklí. Trafikantka vám ještě vynadá, jak to, že to nevíte. Rodina je zvyklá všechno obstarávat sama, najednou přijdete – a zjistíte, že se spíš pletete,“ dodává Jindřich Plescher, plzeňský účastník několika misí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!