Vily pro bohaté. V rekreační čtvrti | E15.cz

Vily pro bohaté. V rekreační čtvrti

Na zalesněném kopci, kam vede jediná přístupová cesta, chce soukromá společnost stavět rodinné domy. Lidé se bouří.

Most / Široký vrch, jednu z mála rekreačních částí Mostu, si pro svůj podnikatelstký záměr vybrala společnost Nordeko. Na samém vrcholu Širokého vrchu koupila od dolů sportovní a odpočinokové zázemí včetně luxusního hotelu. A teď tam chce postavit několik prominentních domů. „Ano, požadavek na výstavbu rodinných domů a fotovoltaické elektrárny na Širokém vrchu jsme zahrnuli do plánovaných změn územního plánu,“ potvrdil snahu společnosti Vlastimil Vozka.

O nás bez nás

Změna územního plánu vyžaduje kolotoč razítek a potvrzení. Na jeho konci musí stát souhlas Mostečanů a poslanců městského zastupitelstva. „Schvalovací proces trvá rok,“ nastiňuje časový horizont Vozka.

Jenže lidé žijící na úpatí Širokého vrchu se už dnes chytají za hlavu. A mají obavy, že bez jejích souhlasu se zase odehraje něco zásadního, co naruší klid jejich domovů. „Když doly nahoře stavěly hotel, kurty, nikdo se nás nezeptal, jestli nám to nevadí. Když postavili nad střechami našich domů dráty vysokého napětí, znovu se nás nikdo neptal. Že nám každodenně burácí do oken hluk z autodromu, si stále nemůžeme zvyknout. A teď nám mají den co den jezdit kolem domů nákladní auta?“ neskrývají rozhořčení tamní starousedlíci Světla Bursíková a Miluše Záchvějová.

Na Široký vrch vede jediná přístupová cesta. „Právě to je kámen úrazu. Silnice je nepřehledná a navíc úzká, nevyhnou se tam dvě osobní auta. Chodník neexistuje. Všichni, i matky s kočárky, musejí kličkovat mezi auty. Už teď je tu velký provoz. Jakmile začnou nahoře stavět a pak tam lidé budou bydlet, situace se podstatně zhořší,“ naříká další z tamních obyvatelek Miroslava Blínová.

Silnice místo stromů

Za všechny, kteří pod Širokým vrchem v Prokopově, Úpadní, ale i přilehlých ulicích žijí, přednesla už loni v prosinci nesouhlas s výstavbou rodinných domů Světla Bursíková.
Teď čtyřiašedesát lidí svými podpisy stvrdilo, že za nesouhlasem stále stojí a že další výstavbu na Širokém vrchu nechtějí. „Dali jsme na město naše připomínky k investiční akci i s přiloženými podpisy. Uvidíme, jestli bude náš názor něco platný,“ říká Bursíková.

Vozka vyslovil myšlenku, že na Široký vrch býval kdysi další přístup ze sedla Zámeckého vrchu, kde stojí hrad Hněvín. „Mohl by se obnovit,“ připustil primátor. Ovšem na úkor zeleně. Most zatížený průmyslem by tak přišel o další stromy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!