Vimperk láká investory do realit pro volný čas | E15.cz

Vimperk láká investory do realit pro volný čas

Hluboké lesy, hora Boubín, slavná tiskařská a sklářská tradice, to vše patří k Vimperku, šumavskému městu ležícímu v údolí řeky Volyňky, necelých třicet kilometrů od hranice s Německem. Kdysi tudy procházela větev středověké Zlaté stezky. Dnešní Vimperk je živé evropské město, otevřené pozitivním vlivům. Letos byl vyhlášen Městem pro byznys 2009.

Květinová výzdoba náměstí a ulic ladí s okolní zelení lesů, zámek nad městem svítí ve slunci, fasády domů jsou opravené, ulice čisté. Nic revolučního – pragmatický, racionální přístup a tvrdý „tah na branku“. Nakonec zdejší starosta, bývalý profesor gymnázia, Pavel Dvořák, má sport rád. „Loni jsme byli v soutěži Město pro byznys pátí, snažíme se, aby byl Vimperk dobrým místem pro život. Nabízíme investorům výhodné cenové relace, jak na nových pozemcích, tak při renovaci starých objektů,“ říká.

Podle jeho slov přijde momentálně metr čtvereční volného pozemku pro výstavbu ve Vimperku na průměrných 300 korun. „Ceny bytů a pozemků máme nejnižší v kraji, totéž platí o dani z nemovitosti. Podařilo se nám pronikavě zlepšit vztahy mezi podnikateli a radnicí, společně se radíme nad projekty, prezentujeme je na veletrzích a reklamních akcích,“ pokračuje Pavel Dvořák. Když odešla z Vimperku armáda, město bezplatně získalo vojenský areál. Dnes tam působí kolem třiceti menších firem, na další využití čekají bývalé ubytovací budovy.

#####Možnosti sportovního průmyslu

Hlavní zdejší devízou je čisté ovzduší, blízkost Národního parku Šumava a ekologická vyváženost krajiny. „Šumava jako logo pro nás představuje obrovský rozvojový potenciál,“ tvrdí starosta. „V našem sousedství leží nejcennější část národního parku. Aby sem přijeli lidé na delší dobu, musíme jim nabídnout atraktivní zázemí – cyklostezky, turistické cesty, koupaliště, hřiště, rozhledny, tábořiště, parkování, hotely, divadlo, kino, koncerty. Spolu se Správou Národního parku Šumava chceme přeměnit zdejší zámek na významné středoevropské centrum se školicími, muzeálními, kulturními a oddychovými aktivitami,“ pokračuje dále. V současné době navštíví zámek a jeho muzeum asi 12 500 lidí za rok.

#####Příležitost pro soukromé investory

Podle průzkumu vimperské radnice by pouhých 20 až 23 procent hlavně mladých lidí chtělo odejít do větších měst. Zhruba 75 procent občanů ale chce ve městě žít. „Někteří absolventi škol odcházejí za prací jinam. To chceme změnit. Zásadní je bydlení, proto jsme rozhodli, že si necháme většinu bytového fondu, zhruba 900 bytů s regulovaným nájemným,“ říká dále starosta. Mladí lidé i firmy tak mají možnost získat byt. Pokud jde o rodinné domy, v územním plánu je asi 23 parcel u Hrabice, bohužel státní politika podpory bydlení už není taková, jaká byla, cena zainvestovaného pozemku vychází na 900 korun za metr čtvereční. To je moc.

Blíž k centru nabízejí developeři pozemky Na Homolce. Vimperk je také velmi atraktivní jako místo, kde chtějí lidé žít na penzi nebo mít druhé bydlení. Ideálním místem pro podobnou výstavbu jsou prostory bývalých kasáren Na Sloupu. Zde chce město využít služeb soukromých developerů, případně projektů PPP. V této lokalitě je totiž ideální napojení na cyklostezky v létě a lyžařské tratě v zimě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!