Vít a Sigma: čtyřicet let spolu | E15.cz

Vít a Sigma: čtyřicet let spolu

Bývalý brankář je dnes kustodem a jeho masérské služby využívají reprezentanti.

Bývalý brankář Jiří Vít oslavil na konci loňského roku šedesátiny a letos si připomene čtyřicet let od chvíle, kdy přestoupil do Sigmy, a spojil tak s klubem většinu svého života.

Rodák z Ivanovic se do fotbalové brány hrnul odjakživa. „Prostě jsem si to jednou vyzkoušel a šlo mi to, asi jsem byl nějak obratnější,“ vysvětlil Vít. Jako dorostenec hrál za Prostějov a do Olomouce se dostal kvůli vojenské službě.

Přemluvil ho Brückner

Devatenáctiletému gólmanovi se ve městě líbilo, jenže zanedlouho musel zvažovat lákavou nabídku ze Vsetína. „Podepsal jsem už přestupní lístky, ale pořád jsem měl v hlavě, že mám v Olomouci spoustu kamarádů. Rozsekl to Karel Brückner. Řekl mi: Hele, pojď chytat k nám, to zařídíme, zahraješ si dobrej fotbal s dobrýma lidma. Se Vsetínem se to vyřešilo a od roku 1970 už jsem hrál v Olomouci,“ popsal Vít.

V dresu Sigmy zažil první vrchol své kariéry, postup do první ligy v roce 1982. Pro Víta byla radost o to větší, že měl kapitánskou pásku. „Hráli jsme poslední druholigový zápas v Třinci, vyhráli jsme 1:0 a pak objížděli  autobusem kolem olomoucké radnice. Druhý vrchol jsem zažil jako trenér brankářů, když jsme hráli Pohár UEFA a utkali se s Realem Madrid nebo Juventusem Turín,“ zhodnotil bývalý gólman.

Masér a vrba

Na začátku devadesátých let se z hráče a trenéra stal masér. A znovu k tomu výrazně přispěla trenérská legenda Brückner. „Když se jelo za normalizace na Západ, tak mohl jet vždy jenom trenér a asistent. Trenér brankářů měl smůlu. Už jsem z toho byl nešťastný. Brückner mi poradil, ať si udělám masérský kurz. Díky maséřině se mi pak otevřel svět,“ sdělil Vít, který je v realizačním týmu české fotbalové reprezentace.

Podle něj musí být každý dobrý masér zároveň i dobrým psychologem. „Hráči se chtějí vypovídat. Vyslechnu je, ale držím basu. Funguju spíš jako taková vrba,“ vysvětlil Vít.

Teď se na Andrově stadionu stará hráčům o dresy a kopačky. „Už to není jako za nás, že jsem si v zimě donesl z domu šátek na krk a rukavice. Dnes musím hráče vybavit na utkání i na trénink,“ objasnil nynější kustod, který si přeje, aby se Sigma opět probojovala do pohárové Evropy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!