Vítr je mnohem horší než sníh, říká šéf silničářů | E15.cz

Vítr je mnohem horší než sníh, říká šéf silničářů

Nikdy nic neudělají dobře, jsou terčem vtipů. Ale bez nich by silnice nebyly průjezdné vůbec.

Kdo je pánem silnic? V posledních dnech zcela jistě oranžová flotila vozidel s radlicí a solí na korbě. Bez ní by ostatní řidiči nikam nedojeli. „

Dělám to déle než dvacet let. Tolik sněhu už jsem zažil, ale aby napadlo půl metru v tak krátké době, to ještě ne,“ říká šéf kolínských silničářů Luboš Nykodem. Takže vás sněhová nadílka zaskočila?

Nezaskočila, připraveni jsme na ni byli. Ale spadlo hodně sněhu najednou, takže musíme jezdit tak, jak jezdíme. A stíhat to, co stíháme.

Co vám dělá největší problémy?

Jednoznačně kombinace sněžení a větru. Pokud zaduje tak silně jako naposledy o víkendu, cesta se rychle zafoukává. Auto ji sice prohrne, ale za deset minut už není vidět, že by tam projelo. Sněhu nemusí být moc, ale když vane silný vítr, je to vždycky nepříjemné.

Kolik sypacích aut posíláte na silnice?

Máme na starost jedenáct okruhů, a když hodně fouká, ještě posilujeme. Takže v jednu chvíli jezdí najednou třináct aut a navíc ještě dvacet traktorů s pluhy. A když je potřeba, jsou v provozu ještě nakladače.

Jaké přesně jsou povinnosti silničářů?

Jsou dané zákonem o pozemních komunikacích, vyhláškou a operačním plánem údržby. Tam je psáno všechno: kudy má auto jet, za jak dlouho tam má být, kolik je okruhů. Nejdůležitější jsou silnice prvních tříd, tam musíme nejdřív. My však jen zmírňujeme následky povětrnostních podmínek. Úplně odstranit je nemůžeme nikdy. A zařídit, aby sníh nepadal a bylo teplo, taky neumíme.

Říkáte, že vás sníh nezaskočil. Myslíte si, že zaskočil ostatní řidiče?

Každý, kdo vyjede na silnici, by měl mít řádnou zimní výbavu. Netvrdím, že by se v našich podmínkách muselo jezdit zrovna s řetězy, minimem jsou alespoň pořádné zimní gumy. Řidiči by měli být navzájem ohleduplní a taky vstřícní k potřebám našich šoférů.

Nejsou snad?

Zlepšilo se to, řidiči jsou ohleduplnější. Ale ne vždycky. Naši pracovníci často musejí mít velkou trpělivost, sem tam si něco vyslechnou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!