Vizionářský projekt otevírá dveře do opomíjené lokality | E15.cz

Vizionářský projekt otevírá dveře do opomíjené lokality

V Brně ve Francouzské ulici byl dokončen bytový projekt Francouzského domu, který zajišťuje Realitní společnost České spořitelny (RSČS)/Gaute. Někteří představitelé města jej označují za vizionářský.

V Brně ve Francouzské ulici byl dokončen bytový projekt Francouzského domu, který zajišťuje Realitní společnost České spořitelny (RSČS)/Gaute. Někteří představitelé města jej označují za vizionářský.

[file:7331:small:right]

Aspektem, který Francouzský dům odlišuje od podobných projektů, je skutečnost, že investor vstupuje do lokality, která byla dlouhodobě vnímána jako problémová. Podle obchodního ředitele Gaute Dušana Přikryla realizace tohoto záměru byla pro jeho společnost výzvou: „Již při prvních rozhovorech s investorem o jeho záměru a v přípravné fázi celého projektu bylo jasné, že se nejedná o lehký úkol, ale vzhledem k obrovskému potenciálu, který tato lokalita má, jsme se rozhodli, že tuto výzvu přijmeme. Je pravdou, že proti nám byly vytaženy všechny možné trumfy. Nejen lokalita, kterou převážná většina společnosti vnímá jako problémovou, ale i situace na trhu. Projekt jsme začali prezentovat v době, kdy ceny bytů rapidně klesaly, banky velice zpřísnily pravidla pro hypoteční úvěry a poptávka byla velmi slabá. Pro rozjezd projektu nejméně vhodná doba,“ komentuje počátky projektu Dušan Přikryl.

Díky snahám soukromých investorů a brněnského magistrátu, pro který je zlepšení podmínek v oblasti kolem Francouzské ulice prioritou, se situace zlepšuje a tvář lokality se mění. Stále je ale mezi lidmi spousta předsudků, Dušan Přikryl přesto nepochybuje, že zóna bude do budoucna patřit k nejatraktivnějším v Brně, a to nejen kvůli poloze v centru města: „Náš projekt je jedním z prvních kroků k zahájení obnovy historického významu, který ulice Francouzská v Brně vždy měla.“ O tom, že nejde o běžnou výstavbu, svědčí i to, že náměstek primátora města Brna pro hospodářství Oliver Pospíšil označil projekt za vizionářský.

#####Architektura i úsporné bydlení

#####Vysoké nároky na úsporný provoz

Během plánování byly kladeny vysoké nároky na architektonickou čistotu celé stavby i jednotlivých bytových jednotek a na energeticky úsporný provoz, který dokládá kategorie B v průkazu energetické náročnosti budovy. V současné době je prodáno přibližně 60 procent bytů. „Noví zájemci mají po dokončení stavby ideální příležitost si již dokončený byt prohlédnout,“ říká ředitel Gaute Dušan Přikryl.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!