Vláda chce povolit cizincům koupi bytů | E15.cz

Vláda chce povolit cizincům koupi bytů

Kabinet premiéra Jana Fischera na počátku října podpořil novelu devizového zákona, která má cizincům umožnit volně v Česku kupovat nemovitosti k bydlení. Jde o formální vypuštění paragrafu ze zákona, neboť cizinci již fakticky podle evropského práva nemovitosti nakupovat mohou.

Premiér Jan Fischer zdůraznil, že letos v květnu České republice uplynula pětiletá lhůta od vstupu do unie, po kterou cizinci nemovitosti kupovat nemohli. Lhůta se týkala pouze domů a bytů, pro zemědělskou půdu a lesy je ochranné časové období o dva roky delší. Pole a lesy tak budou moci cizinci kupovat až od roku 2011. Vládou schválená novela nyní míří do Poslanecké sněmovny, která však v červnu stejný návrh zamítla. Ministr financí Eduard Janota to tehdy označil za skandální rozhodnutí. Dotčený paragraf, který novela vypouštěla, podle Janoty již neplatí, ale ČR ho po formální stránce ze zákona stejně musí vyjmout. Proti zákonu hlasovali poslanci ČSSD a KSČM.

Některým zákonodárcům hlasujícím proti návrhu se nelíbilo, že by bohatší cizinci mohli přeplatit domácí kupce. Česku kvůli odmítnutí novely hrozí sankce tisíce eur denně. Stejně jako ministr hodnotili výsledek hlasování poslanců i odborníci. „Je to až směšné, šlo skutečně o formalitu, onen paragraf se měl vyjmout, protože již fakticky neplatí. Evropské právo od 1. května 2009 zakazuje, aby Česko omezovalo občany a firmy z jiných členských států v nabývání nemovitostí. Dnešní postoj části poslanců na tom nic nezmění. Pokud by české úřady postupovaly jinak, dotčený potenciální nabyvatel se svého práva nakonec může domoci soudně,“ řekl Tomáš Babáček z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!