Vláda odkoupí nedokončené byty | E15.cz

Vláda odkoupí nedokončené byty

Francie: Francouzská vláda hodlá odkoupit přes 30 tisíc rozestavěných bytů, aby pomohla slábnoucímu trhu nemovitostí. Počet nově zahájených bytů během letošního června až srpna meziročně poklesl o 13 procent na necelých 395 tisíc.

Na druhé straně počet neprodaných nových bytů a domů stoupl na rekordních 110 500 jednotek. Transakce by neměla zatížit státní rozpočet. „Provedou ji státní agentury či jiné vládní instituce, které mají dostatek finančních zdrojů,“ prohlásil ministr pro státní rozpočet, veřejné finance a státní správu Éric Woerth.

Ani on, ani privátní ekonomové se neobávají, že Francii by zasáhla tak těžká krize na trhu realit jako sousední Španělsko nebo Velkou Británii za kanálem La Manche.

Úroky z hypoték jsou ve Francii fixní. „Nehrozí nám tedy nebezpečí, že by část domácností nebyla schopna kvůli stoupajícím úrokovým sazbám své dluhy splácet,“ tvrdí ekonom Alexandre Mirlicourtois z výzkumného ústavu Xerfi. Celkové dluhy francouzských domácností odpovídají zhruba 65 procentům jejich ročního příjmu, zatímco ve Velké Británii se tento ukazatel pohybuje kolem 150 procent.

Ceny starých domů ve Francii nadále mírně rostou. Podle makléřského svazu FNAIM během letošního druhého čtvrtletí v průměru o 1,7 procenta.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!