Vláda povolila prodej nemovitostí cizincům | E15.cz

Vláda povolila prodej nemovitostí cizincům

Cizinci budou pravděpodobně moci od května příštího roku v České republice volně nabývat nemovitosti k bydlení. Návrh novely devizového zákona z dílny ministerstva financí, který má zrušit dosavadní výjimku, schválila na počátku listopadu vláda.

Důvodem změny je konec pětiletého přechodného období, na které Česko získalo výjimku od Evropské unie. Novelu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Cizinci však stále ještě nebudou moci v Česku kupovat zemědělskou půdu.

Na rozdíl od bytů a obytných domů je její koupě pro cizince omezena sedmiletou výjimkou dohodnutou s Evropskou unií. Přístup k tuzemským nemovitostem však byl i s dosud platnými omezeními pro občany jiných členských zemí EU podstatně jednodušší než před vstupem Česka do Unie. Občané ostatních členských států EU tak například již od roku 2004 nemusejí kvůli koupi nemovitosti zakládat v Česku právnickou osobu. Změna zákona podle realitních odborníků může zvýšit zájem o tuzemské nemovitosti zejména v řadách východoevropských investorů. „Novelu přivítají především obyvatelé ze zemí mimo EU, kteří u nás dosud mohli investovat do rezidenčních nemovitostí jen v případě, že v ČR sídlila jejich firma.

Očekáváme zvýšený zájem občanů států východní Evropy, kteří budou kupovat byty nižší a střední cenové kategorie.

Zatím obyvatelé z těchto zemí poptávali především bydlení ve vyšším standardu,“ řekl analytik poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný. Z cizinců, kteří na tuzemském trhu kupují byty, zatím podle údajů realitní kanceláře M&M reality holding kralují s polovičním podílem Slováci. Druhé místo drží s 35procentním podílem občané Vietnamu, následují Rusové, Ukrajinci a Nizozemci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!