Voda opět podraží, lidé šetří, jak se dá | E15.cz

Voda opět podraží, lidé šetří, jak se dá

Tradicí je každoroční zdražování vody. Od ledna zaplatí lidé na Přerovsku za kubík vody o korunu víc. Odebírají jí ale čím dál méně.

Jen sto litrů denně pročvachtá ve vaně, spláchne či použije na úklid a vaření každý člověk v Přerově a v Hranicích. Spotřeba vody klesá, její cena stoupá. Od ledna zaplatí lidé na Přerovsku za kubík vody 37 korun, což je korunu víc než letos. Další zdražení nejméně o tři koruny bude nejspíš od dubna v souvislosti se zvýšením daně z přidané hodnoty.

„Myslím si, že se voda zdražuje proto, že lidé v domácnostech jí šetří. Vodárně klesají příjmy, proto se zdražuje. Kdyby odběratelé nešetřili, nemuseli by platit víc,“ myslí si ekolog Jiří Šafránek. Martin Kolařík z přerovské Strany zelených to vidí jinak. „Musíme si položit otázku, jestli se voda zlevní, když jí budeme plýtvat. Já se domnívám, že ne,“ říká Martin Kolařík.

Na poklesu spotřeby vody se ale nejvíce podepsalo omezení průmyslové výroby v Přerově a v Hranicích. Konstatuje to Jan Sabadoš, ekonomický náměstek Vodovodů a kanalizací Přerov, které zásobují vodou celé Přerovsko. „Před dvaceti lety odebíral průmysl šedesát procent vody, dnes odebírají víc vody domácnosti,“ upřesňuje a dodává, že průměrně spotřebuje každý obyvatel na Přerovsku denně sto litrů vody. „Jedno spláchnutí na záchodě je deset litrů, jedenkrát se osprchovat třicet litrů a k tomu praní, vaření, voda na úklid. Další šetření je už na úkor hygieny,“ myslí si náměstek.

„Cenu stanovujeme podle zákona na každý rok, je přesně určené, co v ní má být zahrnuté,“ vysvětluje náměstek. V průběhu příštího roku voda podraží i kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty. „Vláda uvažuje, že zvedne daň z přidané hodnoty, a to se promítne do ceny vody nejméně třemi korunami za kubík. Předpokládáme, že to bude od dubna,“ upřesňuje náměstek.

Jak rostla cená vody na Přerovsku

rok…………. vodné…………. stočné
1995…………. 9,20…………. 5,10
2000…………. 17,70…………. 11,80
2005…………. 26,00…………. 17,50
2010…………. 36,00…………. 24,00
2011*…………. 37,00…………. 25,50
Ceny jsou v Kč za kubík.
* Pokud se změní DPH, může být ještě dražší.

Jak klesala spotřeba vody naPřerovsku

Spotřeba vody na Přerovsku za rok v milionech metrů krychlových

1995 …………. 8,08
2000 …………. 6,72
2005 …………. 6,55
2009 …………. 5,69

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!