Vojáky a pivo nahradí kumštýři | E15.cz

Vojáky a pivo nahradí kumštýři

Přeměna Světovaru patří mezi klíčové projekty Plzně při kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2015.

Za první republiky pivovar, potom postupně chátrající kasárna a zčásti výtopna. Téměř zapomenutý areál Světovaru na Slovanech nyní změní svoji tvář. Více než pětihektarový prostor by se měl stát v blízké budoucnosti domovem muzea designu a městského archivu. Srdcem Světovaru bude ale především multikulturní centrum pro alternativní žánry.

„Ve dvou budovách mohou postupně vzniknout nové zkušebny, výtvarné prostory, nahrávací studio, ateliéry. V podkroví zase budou rezidenční garsonky pro krátkodobé pobyty umělců. Je tady prostor i na dva sály na koncerty,“ vypočítává náměstkyně primátora pro kulturu Marcela Krejsová. Nejdřív ale město zadá architektonickou studii, která přesně popíše možnosti využití celého areálu, včetně propojení jednotlivých částí.

„Mělo by tam být řešení parkování, veřejného osvětlení, návrhy na bydlení nebo jiné aktivity ve zbývajících prostorech,“ vysvětluje šéf Útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Zatím má město přiklepnuto z evropských fondů osmdesát milionů korun na tvorbu multikulturního centra, muzeum designu by měl ze své kapsy podpořit stát. Plzni zatím nepatří všechny pozemky v areálu, to se má brzy změnit. Teplárna svůj díl přislíbila předat darem, zbytek přenechá městu armáda.

V těchto dnech pořádá město v Techmanii konferenci o příkladech využití podobných objektů, tzv. brownfields, na slovanské radnici zase v pátek proběhne workshop, který má řešit především způsob provozování kulturního centra.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!