Vojna je nuda. Šel pomáhat do zahrady | E15.cz

Vojna je nuda. Šel pomáhat do zahrady

Jako dítě chtěl být Radoslav Kacerovský farmářem. Osud ho zavedl do táborské botanické zahrady. Dnes je jejím vedoucím.

Otakar Jankovec, kterého Sedmička představila ve svém seriálu jako jednu z osobností Tábora, zvolil do dalšího dílu vedoucího Botanické zahrady Radoslava Kacerovského.

Ten o sobě říká, že dělal každou práci rád. Při slovech o botanické zahradě, mu ale září oči nejvíce. K přírodě Radoslav Kacerovský přilnul, když vyrůstal u prarodičů ve vesnici Louka blízko Orlické přehrady. „Dětství bylo úžasné. Byl jsem neustále venku v kontaktu s přírodou a zvířaty. Máma mě jezdila navštěvovat,“ vzpomíná.

Problém nastal, když začal chodit na základní školu. „Znamenalo to, přestěhovat se za ní do Českých Budějovic. Kluk z vesnice si tak musel zvyknout na život v paneláku,“ dodává.

V šesté třídě si vysnil, že bude farmářem. Proto si vybral studium na Zemědělské škole v Táboře. Jeho představa mu ale vydržela do druhého ročníku. „Uvědomil jsem si, že začínat bez ničeho a zadlužit se, nejde. Myšlenku, že bych farmařil v dědově polorozpadlém hospodářském stavení nebo na Šumavě, což je můj ideál, jsem zavrhl,“ přiznává.

Zemědělská škola mu nabídla po středoškolském studiu ještě možnost nástavby zaměřené na ekologii, kde si doplnil vzdělání. Na vojnu, která měla přijít potom, ale nechtěl.

„Od kamarádů jsem věděl, že největším nepřítelem na vojně je nuda. Daleko užitečnější mi přišlo jít na civilku. Tak jsem se dostal do botanické zahrady,“ říká Kacerovský. Po celou dobu náhradní vojenské služby přemýšlel, jak by zahradu mohl změnit. Ani ho nenapadlo, že tuhle možnost dostane.
Tři měsíce po skončení civilní služby se stal vedoucím botanické zahrady. Počáteční radost vystřídalo vystřízlivění, ale jak sám říká: Když se chce…

Jeho cílem bylo přiblížit zahradu původnímu stavu z roku 1903. „Důležitým krokem bylo zpřístupnit ji více lidem. A to se podařilo. Přispěly k tomu i akce jako výstava orchidejí, na kterou přijeli i lidé z Mostu nebo Plzně. Celkem jsme na ní měli přes tři tisíce platících návštěvníků,“ uvádí Kacerovský, který otevřel areál dokonce i o Štědrém dnu.

Do politiky kvůli Fišerovi

V roce 2002 se objevil i na kandidátce jedné z politických stran. „Rozhodl jsem se, že není možné nadávat na poměry jen u televize. Velkou motivací byl pro můj vstup do politiky Jiří Fišer, za kterého bych i dnes dal ruku do ohně. Tenkrát jsem se ale ještě do politiky nedostal,“ říká.

Chodil celé čtyři roky na zastupitelstvo a v roce 2006 se stal jedním z radních. Teď však o setrvání v politice váhá.

„Myslím, že by se politika měla na menších městech dělat hlavně jako služba lidem. V některých situacích jsem bezmocný. Když to zlehčím, tak jedinou radost ze své politické funkce mám, když můžu oddávat,“ usmívá se Kacerovský.

Zároveň se podivuje nad tím, na co všechno si lidé stěžují. „Jsem spokojený člověk. Když se mě někdo ptá, jak se mám, odpovím, že bomby tady nebouchají, když usínám, je mi teplo a co je skutečný hlad, nevím. Nejsem bohatý, to bych dělal jinou práci, ale jak se mám já, nemá se miliarda lidí na světě,“ uzavírá s nadsázkou.
Jako další táborskou osobnost, kterou představí Sedmička v příštím čísle svého seriálu, vybral Radoslav Kacerovský stavaře, politika a cestovatele v jedné osobě Jiřího Fišera.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!