Volby zamíchaly kartami. Nové vedení města bude škrtat | E15.cz

Volby zamíchaly kartami. Nové vedení města bude škrtat

Josef Kopecký

Nové složení pardubického magistrátu nabíjí ostré střelivo. První terč je aquapark. Následují městské obvody a zanedbaná třída Míru.

Rekonstrukce plaveckého areálu už běží. Hoří proto nejvíc. Lídři koaličních stran chtějí prosadit revizi projektu, a pokud to půjde, výrazně ho seškrtat. Nad plánovanými atrakcemi - divokou řekou, trojskluzavkou, toboganem a dvoupodlažním wellnesscentrem se tak vznáší otazník. Úsporná vize má ale jeden háček. Všechno stojí na dohodě s firmami, které na rekonstrukci pracují. „Měly by celou zakázku zlevnit. Jednání vyvoláme ještě ve druhé polovině listopadu,“ říká Jindřich Tauber z ČSSD a připomíná podobnou situaci při přestavbě pardubické reálky. Tam více než dvousetmilionový rozpočet zeštíhlel o čtvrtinu.

Soumrak obvodů

Malé radnice v současné podobě nejspíš skončí. V programovém prohlášení nové koalice je požadavek na centralizaci státní správy. To znamená, že z obvodů zmizí stavební úřady nebo sociální odbory. Přejdou pod magistrát během jednoho roku. Plány nového vedení ale sahají ještě dál. Krajní varianta je úplné zrušení obvodů.

Hlavní vodítko má být analýza efektivity malých radnic. Tu odsouhlasilo pardubické zastupitelstvo ještě ve starém složení.
„Termín je první čtvrtletí příštího roku. Schůzky jsou naplánované na prosinec, dokument bude na stole v lednu a do rady by se měl dostat v březnu,“ popisuje aktuální stav tajemník pardubického magistrátu Martin Růžička.

Nejde přitom o první pokus. Podobná sonda už tajemníka málem stála místo. Starostové nechtěli o žádném rušení vůbec slyšet a požádali primátora Jaroslava Demla o jeho odvolání. Po volbách se situace změnila. Jednobarevné radnice vystřídaly koalice.

„Analýza ukáže, bez kterých obvodů se obejdeme,“ věří nový náměstek primátorky František Brendl.
Sociální demokraté si dokážou představit redukci osmi obvodů na polovinu. A osm je příliš velké číslo pro Štěpánku Fraňkovou. Ta vidí smysl u vzdálenějších obvodů, jako jsou Rosice nebo Svítkov.

Úředníci z malých radnic tak začnou příští měsíc sbírat čísla, která jim nakonec mohou srazit vaz. Konkrétní úspora se ale podle Martina Růžičky odhaduje zatím jen velmi těžko. Nebudou to ale žádné malé cifry. „Jen přesunem agendy státní správy pod nás se dá ušetřit kolem dvaceti milionů korun ročně,“ tvrdí tajemník pardubického magistrátu.

Třída Míru se musí pohnout

Domluva mezi koaličními stranami bude ale složitější. „Shodneme se na tom, že se musí něco udělat. Usnesení o pěší zóně existuje čtyři roky a nestalo se nic. Je to ostuda sem někoho přivést,“ říká Jindřich Tauber, který prosazuje model čisté pěší zóny.

Nová primátorka Štěpánka Fraňková ale trolejbusy vyhnat nechce. O zóně se tak brzy bude hlasovat znova. „Nové zastupitelstvo musí nejdřív projednat, co by znamenaly náklady spojené s odklonem MHD nebo varianta s provozem v jednom pruhu. Třeba mě kolegové přesvědčí,“ vysvětluje Fraňková.
V každém případě se začne novými sítěmi. Město už jedná s vlastníky nemovitostí. Peníze ale chybí i na to, co vlastně nebude vidět.

„Bez státní dotace nebo evropských peněz bude obnova třídy Míru trvat hodně dlouho,“ přiznává Tauber. Šetřit se má proto na všech frontách. Koalice si slibuje úsporu na veřejných zakázkách nebo rozjetých projektech. Například právě na novém aquaparku.

Autor: Josef Kopecký
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!