Volkswagen chystá rekordní investice – do technologií i do expanze | E15.cz

Volkswagen chystá rekordní investice – do technologií i do expanze

Volkswagen chystá rekordní investice – do technologií i do expanze
Volkswagen
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
vrb

Největší evropská automobilka Volkswagen investuje v příštích třech letech do svých automobilových aktivit rekordních 50,2 miliardy eur (1,3 bilionu korun). Většina peněz má jít do modernizace výroby, VW ale chystá i zahraniční expanzi - hlavně v Číně, ale třeba také v Mexiku. Skupina Volkswagen, kam patří i Škoda Auto, se chce do roku 2018 stát největší automobilku světa.

Nový investiční program dnes schválila dozorčí rada automobilky. Částka představuje více než čtyřnásobek loňského provozního zisku automobilky, který činil 11,3 miliardy eur.

„Navzdory obtížnému ekonomickému prostředí investujeme více, než kdy předtím, abychom dosáhli našich dlouhodobých cílů“ uvedl generální ředitel automobilky Martin Winterkorn. Investice poputují do všech oblastí, kde automobilka působí, a převážně do rozšíření výroby a nových technologií.

Z celkové částky bude 24,7 miliardy eur určeno pro modernizaci a rozšíření výrobních řad 12 značek automobilky. Volkswagen počítá s investicí do nové továrny Audi v Mexiku, expanze výroby Porsche v Lipsku či zvýšení výroby automatických převodovek.

Velké plány má Volkswagen v Číně

Kromě těchto investic chce Volkswagen investovat v Číně do nových výrobních závodů a výroby ve společných podnicích v příštích třech letech 9,8 miliardy eur. Investice do společných podniků v Číně nejsou zahrnuty do celkového investičního plánu automobilky.

Čínský šéf Volkswagenu Jochem Heizmann v listu China Daily uvedl, že do roku 2018 by výrobní kapacity Volkswagenu v Číně měly podle něj dosáhnout nejméně čtyř milionů automobilů ročně.

Volkswagen posiluje v Evropě, třeba na úkor Italů

Zvýšení investic do výroby a technologií podle analytiků umožní automobilce upevnit svůj náskok nad konkurenty ze Středomoří. Ti omezují nebo odkládají své investice do výroby a modernizace a nových technologií a bojují s vysokými fixními náklady a poklesem evropských trhů. Silná pozice v zahraničí umožnila Volkswagenu nabízet slevy a zvýšit podíl na problémovém evropském trhu na téměř čtvrtinu. Automobilka se snaží posílit svoji účast mimo Evropu a staví nebo plánuje nové závody v takových zemích, jako Čína, Mexiko a Rusko.

Loni Volkswagen oznámil, že v letech 2012 až 2016 investuje 62,4 miliardy eur, napsaly agentury DPA a Reuters.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!