Vozík. Tisíce možností zadarmo | E15.cz

Vozík. Tisíce možností zadarmo

Gril, oplocení nebo dopravní prostředek. Z ukradených nákupních vozíků lidé tvoří i velmi bizarní věci. Ročně jich od nákupních center odvezou desítky tisíc.

Nákupní vozík se prohýbá pod nákladem jídla na celý týden. V kufru auta je ale ještě místo. Jet nevytížený? To ne. Naložíme i vozík, může se hodit. Hlavně, aby to nikdo neviděl. Raději popojedeme za roh a tam pak vozík naložíme. Tak nějak to dělají desítky lidí, kteří pak z vozíků vyrábí grily nebo třeba plot. Obchodní řetězce vyjdou ale krádeže vozíků na miliony korun ročně. Už nepomáhají ani kamery. „Lidé mohou s vozíkem jezdit po parkovišti, a když s ním pak zmizí někam, kde už kamery nejsou, tak o něj snadno přijdeme. A výjimkou nejsou ani obyčejné plastové košíky. I ty se lidem hodí. Třeba na nosič kola,“ říká jedna z klatovských prodavaček.

Jen z prodejního řetězce Albert zmizí ročně padesát tisíc vozíků. „Přitom jeden vyjde na šest tisíc korun. Kvůli tomu zvažujeme jejich elektronické zabezpečení. Kolečka by se měla zablokovat, když opustí vymezenou plochu,“ upozorňuje mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr. Proč lidé vozíky kradou? Například trhovci v pohraničí v nich vozí ke svým stánkům zboží, jinde jsou vozíky k vidění dokonce i v nemocnicích. Chalupáři na nich zase pečou maso. „Když položíte vozík na bok, vzniknou nad sebou dvě podlaží. Na tom spodním rozděláte oheň a na horní položíte maso. Ti zručnější si samozřejmě vozík upraví, aby víc připomínal gril,“ vysvětluje Martin Hanousek.

Jiní zase z vozíku odmontují kolečka, která pak v domácnosti zužitkují. Možná nejkurióznější využití našli teenageři. Závodí v nich a považují to za adrenalinový sport. Když je zběsilá jízda na vozíku omrzí, nechají vozík klidně stát v centru města. „V cizině se tomu říká cart surfing. Tedy surfování na nákupním vozíku. Na internetu jsou fotky i videa,“ říká šestnáctiletý Pavel Dejmek z Klatov.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!