Vsadil jsem na špatného koně, přiznává Zdeněk Tůma | E15.cz

Vsadil jsem na špatného koně, přiznává Zdeněk Tůma

Vyhrál volby, primátorem nebude. Zdeňka Tůmu vyhnal z ringu ostrý direkt. Dohoda ODS a ČSSD.

V úterý odpoledne se měly špičky pražské TOP 09 sejít s občanskými demokraty a doladit detaily vlády nad městem. K jednání už nedošlo.

ODS byla podle volebního lídra TOP 09 Zdeňka Tůmy se socialisty dávno domluvená. „Nevěřím, že se mohli dohodnout tak rychle,“ míní.

Tušil jste, že může něco podobného přijít?

Nic tomu nenasvědčovalo. Soustředili jsme se na dotažení nabídky, kterou jsme ODS dali. Mluvili jsme o rozdělení postů, i když ještě ne o konkrétních lidech. V úterý jsme se měli sejít znovu a vyjasnit si další věci.

Odstavený volební lídr ČSSD Jiří Dienstbier označil noční dohodu sociálních a občanských demokratů dokonce za podraz…

Spíš bych to nazval habaďůrou. Mírných podrazů se ovšem dá najít celá řada.

Jaké třeba?

Použití tváře předsedy ODS Petra Nečase v kampani a následné ignorování jeho postoje proti koalici s ČSSD byl svým způsobem podvod. Někteří lidé volili ODS v Praze i díky jeho důvěryhodnosti.

Máte za sebou měsíc vyjednávání. Udělali jste někde chybu?

Nemyslím si, že by nějaký jiný krok výrazně ovlivnil výsledek jednání. Měli jsme jasné hranice. Pro mě bylo třeba nepřijatelné, abychom někomu nabízeli většinu v radě, když jsme jasně vyhráli volby. Abychom mohli prosadit naše sliby, museli jsme požadovat většinu a primátora.

Začátky přitom byly růžové. Pravice měla dohromady dostatek mandátů a lídr ODS Svoboda mluvil o tom, že by s vámi klidně i kradl koně…

Tehdy jsem mu uvěřil. Pokud se tedy ptáte na chybu, vsadil jsem na špatného koně, když už jsme u toho příměru. Jeho jednání se hodně změnilo. Poslední týdny se ODS chovala vyhýbavě a neustále hledala zástupné problémy, proč s námi nemůže dál jednat.

Věříte, že Svoboda změní pražskou ODS, jak plánoval?

Jsem skeptický. Jeho pozice je spíš slabá. Koalice bude mít navíc jen křehkou většinu. Bude jen těžko někoho přesvědčovat, že spojenectví s ČSSD není založené na starých vazbách.

Neuškodila vám některá silná gesta? Vyzvali jste například k zásahu předsedu ODS Nečase.

Premiér se za pražskou ODS a pana Svobodu velmi silně postavil. Chtěli jsme mu jen připomenout jeho odpovědnost. Na tom by přece neměla koalice ztroskotat.

Co váš otevřený dopis Bohuslavu Svobodovi?

Uznávám, je to neobvyklá forma. Ale stojím si za každým písmenem, které jsem tam napsal. Šlo o adekvátní reakci na to, co v té době pan Svoboda prohlašoval. Byly to zjevné nepravdy.

Byla možná i dohoda s ČSSD?

Naši nabídku vzali vážně. Myslím, že jim nakonec pomohla v tom, aby si dojednali lepší podmínky s ODS.

Co bude nová vláda znamenat pro město?

Nový primátor bude říkat, že se všechno změní. Podle mě má ale tato koalice malý potenciál pro to, aby prosadila důsledné změny.

Co dokážete prosadit vy v opozici?

Opozice především vytváří tlak. Máme šestadvacet mandátů, můžu vás tedy ujistit, že nebude malý.

Přijmete nabídku na post protikorupčního radního?

To není nabídka, ale výsměch. Jedno křeslo v radě pro vítěze voleb je úplný nesmysl. Předpokládám, že to je nějaká hra, kterou by chtěli pak použít proti nám. Chceme většinu v kontrolním výboru a post jejího předsedy.

Co vy? Budete zastupitelem na plný úvazek?

To nejde. Musím nějak zajistit rodinný rozpočet. Zamyslím se, co budu dělat dál.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!