Výhoda boxu? Úder čekám | E15.cz

Výhoda boxu? Úder čekám

Jiří Šlaj

Lukáš Konečný. Ikona ústeckého boxu, sportovec světového formátu. Ale také otec tří dětí, který obsluhuje ve stánku na koupališti.

Ústecký profesionální boxer Lukáš Konečný se vymyká představě drsné mlátičky typu filmového Rockyho. Je to pohodový, skromný kluk, se kterým je radost si povídat.

Čím je pro vás box? Nechci, aby to znělo otřepaně, ale vším. Zpočátku to byla zábava, koníček a způsob, jak jednou něco dokázat. Dnes je to i zdroj peněz pro rodinu. Člověk tak musí být profesionál, i když toho má občas plné zuby. Samozřejmě, že část zábavy v tom zůstala také.

Co plánujete po skončení aktivní kariéry? Hodně jsem o tom přemýšlel a vycházím z toho, že jsem v životě nedělal nic jiného než box. U něj bych chtěl zůstat. Nabízí se trénování. Bavilo by mě ale i být třeba manažerem či promotérem. Většina mých duelů se odehrává v zahraničí, mám tak dost kontaktů po celém světě. Kdyby mě to uživilo, tak bych se tomu nebránil.

Mnozí vnímají box jen jako bezhlavé mlácení… Spousta lidí, kteří nikdy neviděli jediný zápas, už to má takto dané předem. Mnohem víc zranění je přitom při fotbale. A s hokejem box v množství úrazů nelze srovnávat už vůbec. Proti němu je box procházka růžovou zahradou. V ringu totiž útok očekáváte a počítáte s ním, takže se na něj můžete připravit. Do života vám box dá odolnost, ale i to, že se spoléháte sám na sebe.

Co vše obnáší příprava? Jako profík se musím hýbat celoročně, udržovat si fyzičku. Většinou dva až tři měsíce před zápasem už mi začíná dvoufázový trénink. Je to období, kdy toho má člověk plné zuby. Hodně se běhá, kila musí dolů. S tím bojuji po celou kariéru. Teď už je to lepší, moje váha je stabilnější. I psychická příprava má své místo. Když jdete do ringu, nesmíte mít strach ze soupeře, ale ani ho nesmíte podcenit.
Jak snášíte popularitu?
S popularitou mám spíš pozitivní zkušenosti. Dost chlapů má přirozený respekt. Jednou jsme se šli naobědvat do restaurace, kde nebyla obsluha nijak zvlášť příjemná. Jeden z číšníků mě poznal a hned se k nám chovali úplně jinak.

V Ústí se boxu vždy dařilo. Čím to je? Určitě lidmi, kteří se kolem něj pohybují. Pro ně to není jen sport, ale mají ho jako náplň života. Bohužel ta generace už pomalu stárne a odchází. Ústí a celé severní Čechy už nejsou baštou boxu jako dřív. Chce to změnu a nové impulzy.

Prý máte stánek v Brné? Stánek nevlastním, je mého nejlepšího kamaráda a se ženou mu přes léto vypomáháme za barem nebo co je zrovna potřeba. Jsem tam často, je to i způsob relaxace. Jinak tím, že jsem skoro celý rok pryč, tak se hlavně věnuji rodině. Nejsem ten typ, který by často chodil na pivo s kamarády. Raději si uděláme rodinný výlet, dovolenou či naplánujeme něco zajímavého. Zajdu si i na jiné sporty, třeba zaběžkovat, na squash a podobně.

Lukáš Konečný: - Narodil se v roce 1978. Boxuje od osmi let.
- V roce 2001 podepsal smlouvu do německé stáje SES.
- Vystudoval gymnázium, ve dvaadvaceti letech se oženil, má tři dcery.
- Držitel titulů mezinárodní mistr ČR, mezinárodní mistr Německa, interkontinentální mistr NBA, mistr EU, interkontinentální mistr WBO, interkontinentální mistr IBF.

Autor: Jiří Šlaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!