Výjimka pro ostravskou dálnici? Nejspíše nemožné | E15.cz

Výjimka pro ostravskou dálnici? Nejspíše nemožné

Vyjet na ostravskou dálnici bez dálniční známky znamená riziko pokuty. Nic na tom patrně nezmění ani primátor.

Zatímco v Brně a v Praze při vjezdu na dálnic D1 řidiči dálniční známku nepotřebují, v Ostravě je tomu přesně naopak. „Je zpoplatněn celý úsek dálnice a řidičům bez známky hrozí pokuta. Je to v popisu naší práce,“ upozorňuje krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská, že se zkrátka nedá vůbec nic dělat. Řidiči bez dálniční známky mohou dostat až pětitisícovou pokutu.
Praha s Brnem Fakt, že Ostrava je ze tří metropolí jedinou, kde je potřeba platit, rozhořčil ostravského primátora Petra Kajnar natolik, že napsal osobně ministru dopravy Gustava Slamečku. Požádal jej, aby Ostravě byla udělena výjimka stejně jako Praze a Brnu. Dálnice pomáhá ulevit přeplněné dopravě ve městě, a tato její funkce ještě vzroste, až se letos město pustí do rekonstrukce svinovských mostů spojujících centrum s Porubou. „Čekáme na odpověď, se kterou se určitě obrátím na právníky. Nedovedu si představit, že bychom mohli žít v právním státě, kde jedno město výjimku má a druhé ne,“ prohlašuje Kajnar. „Pro takový postup by musely být nějaké závažné důvody a ty si neumím představit,“ dodává primátor.
Na otázku, zda si dokáže představit, že ministerstvo tlaku z Ostravy skutečně až tak ustoupilo, Kajnar odpovídá, že celý spor dopadne tak, že buďto bude výjimka zrušena všem, nebo ji Ostrava získá.
Zpoplatňujeme všechno
„Bylo by to velmi nesystémové. Vyhláška o zpoplatnění dálnice už platí. Na devadesátdevět procent dostane ostravský primátor zamítavou odpověď,“ předpovídá mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Podle Hanzelky budou časem výjimku zrušeny i v Brně a Praze. „Naše politika je zpoplatňovat vše, co je nově postaveno,“ říká Hanzelka. Prahu prý čeká nutnost platit už letos v létě, kdy bude otevřen nový obchvat města, Brno o něco později, až v něm rozšíří dálnici na tři pruhy. „Ostrava v tom nebude sama,“ míní mluvčí Hanzelka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!