Výnosy pražských hotelů letos klesly | E15.cz

Výnosy pražských hotelů letos klesly

Až o 45 procent klesly meziročně v letošním září výnosy pražských hotelů na jeden připravený pokoj. Vyplývá to z údajů společnosti STR Global, které zahrnují zhruba devět tisíc pražských lůžek. Podle šéfa hotelu Radisson SAS Alcron a člena vedení pražské sekce Asociace hotelů a restaurací Michala Choura stojí za nižšími tržbami odliv hostů ze zahraničí a pokles cen.

Krize se v cestovním ruchu sice projevila už loni, letos je ale její dopad drtivější. Poslední měsíce roku 2008 pak přinesly po dlouhých letech úbytek počtu turistů ze zahraničí. Letos od ledna do září takzvaný ukazatel REVPAR, tedy tržby na pokoj k dispozici, v Praze klesl o čtvrtinu. Někteří hoteliéři hovoří o nejhorší sezoně za posledních 20 let. Za pololetí přijelo do České republiky 2,7 milionu turistů ze zahraničí, což je meziročně o 12 procent méně, v Praze úbytek činí 11 procent. Analytická společnost Mag Consulting předpovídá, že podobný vývoj bude pokračovat i v prvním pololetí příštího roku. Pokud se turisté již do České republiky vypraví, tráví zde méně času a utrácejí méně peněz. Ruku v ruce s tím jde snižování cen ubytování. Krize zásadně ovlivnila také výjezdy českých občanů na zahraniční dovolenou a provoz na pražském letišti. Úbytek klientů až o desítky procent hlásí v letošním roce především malé cestovní kanceláře, velkým touroperátorům sebrala krize maximálně jednotky procent.

#####Zkušenosti jednotlivých regionů se liší

Někteří hoteliéři a provozovatelé kempů či památek zaznamenali letos kvůli krizi ve srovnání s minulým rokem výrazný úbytek turistů a návštěvníků. Hosté se většinou ubytovávali v levnějších ubytovacích zařízeních a méně utráceli. Úbytek zahraničních turistů nahradil v některých regionech nárůst domácích návštěvníků. Hosté v některých krajích ubyli také velkým hotelům, které jsou zaměřeny na kongresovou turistiku, protože kvůli hospodářské krizi nemají firmy na takové akce tolik peněz. Tradičně nejvíc lidí navštíví každoročně Prahu.

Úbytek turistů v Praze ale přitom nebyl tak dramatický, jak se jevilo v prvním pololetí. Meziroční pokles činil maximálně čtyři procenta. Důvodem nižších tržeb je fakt, že turisté často zkracovali dobu pobytu, mezi hotely navíc zuří cenová válka. Kratší čas trávili turisté také v Libereckém kraji. Na místní památky, do hotelů a kempů přijelo v některých případech až o třetinu turistů méně než loni. Nechodili ani tolik do restaurací a svačiny si vozili s sebou. Výrazný propad služeb zaznamenaly také krkonošské restaurace včetně pivovaru Harrachov. Za jídlo byli rekreanti ochotni vydat jen polovinu toho, co před rokem.

#####Velké propady v Karlovarském kraji

Hoteliéři a majitelé kempů a památek v Karlovarském kraji odhadují ztráty v porovnání se stejným obdobím loňského roku od deseti až do 50 procent. Provozovatelé věří, že do konce roku snad ještě ekonomický propad ve špatné sezoně sníží, kempy ji ale už považují prakticky za ztracenou. Podnikatelů, jichž se krize téměř nedotkla, je minimum. Také do Zlínského kraje letos zavítalo méně turistů než za stejné období loňského roku. Podle předběžných odhadů však není pokles návštěvnosti turisticky atraktivních míst nijak zásadní. Odborníci na turistický ruch ve Zlínském kraji zatím nemají k dispozici přesné údaje o návštěvnosti turistických cílů ve třetím čtvrtletí roku, které jsou díky prázdninám a dovoleným velmi významné.

V Moravskoslezském kraji se podle hoteliérů na slabé návštěvnosti kromě krize podepsalo i špatné počasí včetně červnové bleskové povodně. Naopak kempy na Vysočině měly letos celkem dobrou sezonu, díky pěknému počasí přivítaly víc rekreantů hlavně v srpnu. Jako průměrnou podle počtu hostů hodnotí sezonu podnikatelé na jihu Čech. Úbytek zahraničních turistů nahradil větší počet domácích návštěvníků. Nepříznivý vývoj na začátku prázdnin zde částečně napravil teplejší srpen. Středočeské hrady a zámky zatím letos navštívilo meziročně dokonce víc lidí. Kempy, hotely a koupaliště přesto zaznamenaly vesměs úbytek tržeb. Lepší výsledky hlásí provozovatelé v srpnu, kdy bylo lepší počasí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!