Vyrobil miniatury Beatles i s nástroji | E15.cz

Vyrobil miniatury Beatles i s nástroji

Emanuel Hoda ze Strakonic vtěsná do lahve motorku, Eiffelovku, fotbalové mužstvo nebo mobil. Po částech přes úzké hrdlo.

Ovlivnit výsledek zápasu svého fotbalového týmu. To je sen, který se splnil jen Emanuelu Hodovi ze Strakonic. Dvě výhry Slavie totiž zařídil džin vypuštěný z jeho lahve.
„Jsem slávista a do jedné lahve od ginu jsem umístil miniaturní útočníky Slavie s míčem v soupeřově brance. Dvakrát jsem pak před důležitým zápasem uvolnil zátku a vypustil pomyslného džina. A zabralo to. Slávisté vyhráli,“ líčí sedmašedesátiletý strakonický modelář.
Džin už ale brzy změní svého pána. Lahev se Slavisty má Hoda připravenou jako dar pro trenéra Karla Jarolíma.
Už od dětství byl Emanuel Hoda leteckým modelářem. S miniaturami do lahví si hraje zhruba dvacet let. Teď právě pracuje na malenické kapličce. Poskládané má i figurky George, Ringa, Johna a Paula z legendárních Beatles. I se všemi hudebními nástroji. Zbývá je rozebrat, dostat do lahve a sestavit na pódiu. Před dvěma lety se s nápadem pochlubil novinářům. Na výsledek všichni netrpělivě čekají.
K modelování do lahví ho přivedla sázka. „Seděli jsme s přáteli v hospodě a měli už něco upito. Jeden známý tvrdil, že viděl vývrtku uvnitř lahve. Dohadovali jsme se o tom, jak se tam mohla dostat zevnitř. Nikomu to nešlo na rozum. Řekl jsem, že než se domluví, já to zatím vyrobím,“ vzpomíná.
Druhý den sedl, model vyrobil, na vývrtku připsal věnování a sázku vyhrál. Postupně se pouštěl do modelování dalších věcí. Nejpracnější byla Eiffelovka, s přestávkami trvala modeláři čtvrt roku. Motokrosová motorka, kterou propracovává do nejmenších detailů, zabere tak padesát hodin. Právě detaily dávají miniaturám šmrnc. A kamarádi pak s údivem hodnotí, že vidí každou páčku, karburátor nebo výplet ráfků u kol.
Modely uzavřené v lahvích dělá pro radost kamarádům nebo je posílá osobnostem, které mu zaimponovaly. Řada se jich dostala i do ciziny. Do Polska, Itálie, Belgie, Austrálie, Francie, USA, Kanady, Anglie, na Kypr, do Německa. Po vítězství Dallasu Stars ve Stanleyově poháru si lahev s hokejovým brankářem odvezl do USA i Roman Turek.
Každý z originálů má svoji kopii. „Všechno dělám hned dvakrát. Jeden model daruju a druhý si nechávám doma pro radost. Tak má každá z lahví svoji historii,“ říká modelář.
Do skla už dostal téměř všechno. Zájem byl i o nahé slečny, ale jejich výrobu odmítá. Stejně jako nabídku zahraniční firmy ke spolupráci. Nechce žádnou komerci. Říká, že by se z modelů v lahvích vytratila radost.
Na piplavé práci se mu líbí, že mu do ní nikdo nemluví, protože jí nikdo nerozumí.
Každé miniatuře v lahvi předchází nápad. Buď vlastní, nebo s něčím přijdou kamarádi či rodina. Následuje jednoduchý nákres a promýšlení technologie výroby.
„Zajímavé je, že některé složitosti se mi podařilo vyřešit ve snu. V noci jsem vstal, nakreslil postup na papír, který byl po ruce a šel zase spát,“ vyzrazuje nezvyklé výrobní tajemství.
Práce pokračuje rozkreslením detailů, jejich výrobou a sestavením. Každý dílek musí projít hrdlem o průměru sedmnáct milimetrů. K výrobě potřebuje Hoda dřevo, překližku, špejle, párátka, špendlíky, drátky, papír, nitky. Dílky sestavuje pomocí pinzet, napichovátek a různých pomůcek. Do lahve jde dostat všechno. Chce to jen trpělivost. Modelář používá většinou lahve od destilátů. Občas je shání i po kontejnerech, čas od času je přinesou známí. Zátky si vyrábí sám, protože každá lahev je jiná a uzávěry musí ladit s uměleckým dílem.
Všechno, co za léta vyrobil, má vystavené doma v obýváku. Připravil i několik expozic a vystoupil v televizi. Do muzea své modely přestěhovat nechce, chyběly by mu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!