Výrobu značkových per nahradilo hotelové ubytování | E15.cz

Výrobu značkových per nahradilo hotelové ubytování

Technické památky patří v rámci dochovaného kulturního dědictví k těm nejzranitelnějším. Teprve poslední dvě desetiletí se stávají znovu objevovaným a velmi ceněným potenciálem pro další využití. V celé Evropě se stávají nejvyhledávanějšími turistickými cíli a přibývá především příkladů jejich opětného vtažení do života.

Jedním z výrazně dobrých evropských příkladů je oživení bývalého průmyslového předměstí Hannoveru, v jehož centru stojí bývalá továrna na tuše Pelikan. Firma Pelikan byla jednou z nejvýznamnějších německých firem s dlouholetou tradicí v oblasti výroby kancelářských potřeb. V této čtvrti, ležící severozápadně od centra města, probíhá intenzivní nová bytová výstavba, která navazuje na komplex původního závodu firmy. Urbanizace tohoto území navazuje na snahy z konce devadesátých let 20. století a na program Mezinárodní stavební výstavy (IBA) v německém Porúří, kde byla do obnovy poměrně velkého území postiženého útlumem zahrnuta výslovně záchrana průmyslových areálů jako součásti historické kontinuity této průmyslové oblasti a začlenění těchto objektů do nového života.

Po řadu let zde probíhají konverze tradičních reprezentantů místního průmyslu (areálů dolů, hutí, továrních objektů, vodáren, železničních staveb apod.) pro město či krajinu důležitých. Nové využití zahrnuje celou škálu možností oživení původních budov i krajiny a je ve velké míře zaměřené nejen na volnočasové aktivity a turistický ruch, ale přihlíží i k všestrannému společenskému a ekonomickému zhodnocení území. Počítá nejen s bydlením a kulturně-společenskými aktivitami, ale řeší nově urbanistické vazby s důrazem na zachování technického dědictví či reliktů po průmyslové výrobě.

#####Historie továrny sahá až do počátku 20. století

Dochovaný tovární komplex byl vybudován v roce 1906 při ulici Podbielská na rozloze přibližně 13 tisíc metrů čtverečních. Výstavbě předcházela prosperující výroba tuší, která vznikla v Hannoveru již ve třicátých letech 19. století. S její výrobou započal v roce 1838 chemik Carl Hornemann a po něm ji převzal v roce 1878 Günter Wagner, který je autorem firemního znaku - pelikána. Jedná se zřejmě o první firemní logo v Německu. Továrna velmi dobře prosperovala a brzy se stala světoznámou. Celkově se produkce zaměřila na kancelářské potřeby a materiál. V roce 1904 spatřila světlo světa známá kancelářská lepicí pasta Pelikan. V roce 1926 se zde vyrobilo známé plnicí pero Pelikan a v roce 1960 po poradě s pedagogy vzniklo školní pero a posléze i pero plněné inkoustovými patronami. V roce 1982 však byla kvůli konkurenci kopírek a dalších nových počítačových a informačních technologií výroba zastavena.

#####Hotelové ubytování v továrně

[file:8341:small:right]

Budovy s pozdně secesní výzdobou skrývají uvnitř velmi moderní železobetonový skelet, který umožnil značně variabilní dispoziční řešení. Nové využití komplexu je v prvé řadě určeno pro hotelový provoz různého stupně - od pětihvězdičkového hotelu přes standard až po ubytování rodinného typu. Další části budov slouží pro administrativu, jako kopírovací centrum a pro řadu dalších aktivit. Lze konstatovat, že nová náplň se velmi vhodně snoubí s původním průmyslovým charakterem výrobního objektu a plně využívá všech možností atraktivity technické památky. V sousedství továrního areálu vzniká zcela nová výstavba nejen navazující moderními prostředky na původní průmyslovou architekturu, ale striktně dodržující hladinu zástavby. Čtvrť se stává vyhledávaným místem, neboť navazuje na velký přírodní park s původními vodními kanály.

#####Dobrý příklad pro české investory

Trendy záchrany průmyslového dědictví se k nám dostávají s určitým zpožděním a nesetkávají se vždy s pochopením, jak ze strany státních orgánů a organizací, zejména při tvorbě územního plánování, tak i ze strany velkých investorů, pro které je využití tak velkých areálů při zachování industriálních pozůstatků téměř nepředstavitelné. Domnívám se proto, že příklad z Hannoveru patří mezi velmi zdařilé konverze a mohl by se stát vodítkem pro investory i u nás. Už proto, že opuštěné továrny se spoustou dochovaných stop průmyslové výroby mohou nabídnout zcela nová, architektonicky neobyčejně působivá řešení s dopadem na vnímání lokalit jako součásti historické kontinuity života lidí i životního prostředí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!