Výše nájemného u kanceláří signalizuje stav ekonomik – Praha zůstává stabilní | E15.cz

Výše nájemného u kanceláří signalizuje stav ekonomik – Praha zůstává stabilní

O sedm a jedenáct procent pokleslo loni nejvyšší dosažené nájemné v kancelářích v Dublinu, respektive v Madridu. Nejvyšší nárůst nájemného o 37,5 procenta zaznamenaly administrativní plochy v Moskvě a o 23 procent v londýnské City. Praha zůstala s nejvyšším průměrným nájmem 21 EUR za metr čtverečný a měsíc stabilní. Vyplývá to z nejnovější analýzy mezinárodní poradenské společnosti DTZ ´Property Times´, kde je pro letošní rok londýnskému West Endu předpovídán růst o 12,8 procenta, zatímco v metropolích Španělska a Irska bude nájemné v kancelářích dále klesat.

„V Evropě vzrostlo nájemné meziročně o 8,4 procenta, což je dáno především úbytkem volných kancelářských ploch a růstem ekonomik ve Skandinávii i v zemích střední a východní Evropy,“ doplňuje statistiku spoluautorka studie Magali Marton, vedoucí CEMEA Research oddělení DTZ. Podle ní tak vývoj nájemného v kancelářích reflektuje stav ekonomik. V roce 2011 očekává DTZ v Evropě tří procentní růst nájemného.

V popsaném kontextu Praha nevykazuje žádné citelné výkyvy. Ani v roce 2011 není pravděpodobný růst nejvyššího dosahovaného nájemného – to by mohlo začít lehce růst až v následujícím roce. Situace se velmi liší podle jednotlivých projektů v závislosti na lokalitě a kvalitě. „Neočekáváme, že by nájemné rostlo v kancelářských budovách nižší kvality situovaných v nájemci nevyhledávaných lokalitách s nadměrnou nabídkou kancelářských prostor,“ konstatuje Lenka Šindelářová, analytička pražské kanceláře DTZ. Uvedené nejvyšší nájemné 20 - 21 eur platí rovněž pouze pro nejlepší projekty v centru metropole; mimo centrum se nájmy i v roce 2011 budou pohybovat mezi 15 a 17,5 eur za metr čtvereční a měsíc, na okraji města pak ještě níže – od 13 do 14,5 eur.

V Praze se v posledních měsících roku 2010 rozšířil počet projektů stavěných na čistě nebo částečně spekulativní bázi. Celkový objem ploch v projektech v různém stádiu realizace tak dosáhl 170 tisíc metrů čtverečních. K nově započatým projektům patří například druhá fáze Futurama Business Parku v Praze 8 s kapacitou 16 tisíc metrů čtverečních, City West A2 v Praze 5 (15 200 metrů čtverečních) či rekonstrukce v rámci projektu Qubix o ploše 11 700 metrů čtverečních vedle Kongresového centra v Praze 4. DTZ předpokládá, že v letošním roce bude dokončeno zhruba 100 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, přičemž přibližně 70 procent ploch zatím nemá jasné nájemce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!