Výstavba apartmánů v Krkonoších se zastavila | E15.cz

Výstavba apartmánů v Krkonoších se zastavila

Krkonoše jsou bezesporu nejatraktivnějším turistickým regionem v Česku. Úchvatné přírodní scenerie, skoro půlroční lyžování a letní výšlapy po nejvyšších českých horách lákají každoročně desetitisíce rekreantů. Právě jedinečná příroda je tamní Achillovou patou, když se podnikatelé i úředníci příliš spolehli na unikátní prostředí a dostatečně nevystavěli zařízení pro vyžití ve špatném počasí.

Budování dalších ubytovacích kapacit tak nyní ustupuje plánům na rozvoj turistické infrastruktury. Ve Špindlerově Mlýně další výstavbu apartmánů neumožňuje stávající legislativa. Ve městě je vyhlášen tzv. STOP stav. Nabídka lůžek beztak násobně převyšuje poptávku. Současných přibližně 15 tisíc postelí ve špatném počasí obsadí pouze kolem tří tisíc lidí. Chybí zde totiž rekreační zázemí pro případy, kdy na túry do hor vyrážejí jen ti nejzarytější dobrodruzi. „Musíme vytvořit další infrastrukturu, jako jsou haly, sportoviště,“ podotýká vedoucí stavebního odboru radnice ve Špindlerově Mlýně František Valeš. Město nyní zpracovává nový územní plán, který zmapuje možnosti v této oblasti. Teprve poté bude možno stanovit investiční náklady a termíny případné realizace výstavby. Region tak chce obrátit nepříznivý trend posledního období, kdy ubývá návštěvníků. Území je toho času přetížené, poslední apartmán vyrostl před více než rokem.

Zajímavou snahou přilákat návštěvníky je projekt Holiday Park Liščí Farma u Vrchlabí, kde se rozhodli nabídnout i ubytování v mongolských jurtách. „Zřejmě tuto možnost alternativního bydlení budeme nabízet jako první v Česku,“ uvádí majitel Pavel Dufek. Čtyři jurty dvou velikostí pro čtyři až šest lidí chce nabízet od poloviny července do poloviny srpna. Část sezony v jurtách je podle něj již prodaná, zájem Čechů o tuto alternativu je slušný.

#####Nestaví se ani v dalších centrech

Situace je obdobná i na dalších místech hor. V Peci pod Sněžkou obecně další výstavba apartmánů možná je, žádné kapacity se však nebudují. „Projekty, o které bylo žádáno, neprošly kladně územním a stavebním řízením,“ vysvětluje vedoucí Stavebního úřadu v Peci pod Sněžkou Alena Pozlerová. Poslední zařízení, penzion U Javoru pražské společnosti Skilive.cz, bylo zkolaudováno v loňském roce, kdy do Královéhradeckého kraje přijelo nejméně turistů od roku 2000. „Loni se naplno projevila hospodářská krize. Turisté šetří i na jiných službách, například méně chodí do restaurací,“ vysvětluje Eva Lorencová z infocentra Turista v Peci pod Sněžkou. Ve výrazném poklesu turistů v posledním čtvrtletí se podle ní projevilo i pozdní zahájení zimní sezony.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!