Výstavba nákupních parků pokračuje v pomalejším tempu | E15.cz

Výstavba nákupních parků pokračuje v pomalejším tempu

Dva nové nákupní parky začaly letos vyrůstat ve Znojmě, staví se i v dalších městech České republiky. Svůj první nákupní park již dostala města Aš a Chrudim. V letošním roce se očekává otevření až osmi nových nákupních parků.

Oproti původním plánům však výstavba značně zpomalila – před rokem developeři ohlašovali plány na výstavbu minimálně dvojnásobného počtu parků. Maloobchodníci, kteří připravují expanzi, tak mají užší výběr pro umístění nových prodejen. „I developeři, kteří mají finanční zdroje, výstavbu oddalují. Dříve se běžně začínalo stavět, jakmile byly zajištěny předpronájmy na 50 až 60 procent plochy, někdy i méně. Dnes i developeři s dostatkem vlastních zdrojů nezahájí stavbu, dokud nemají zajištěné nájemce pro alespoň 70 procent obchodních ploch,“ říká Jiří Kristek, vedoucí oddělení pronájmu nákupních parků v Cushman & Wakefield.

Podle jeho slov začíná být běžné, že někteří nájemci opouštějí pronajaté prostory. „Na trh se tak kromě nově postavených ploch dostávají atraktivní prostory v již zaběhnutých nákupních parcích,“ říká Jiří Kristek. K ukončení pronájmu vedou obchodníky tři hlavní důvody – buď značka úplně opouští český trh, nebo se stahuje z nákupních parků s rozhodnutím provozovat obchody v jiném segmentu trhu. Třetím důvodem může být insolvence firmy a konkurzní řízení.

#####Zajímavá možnost pro expandující značky

#####Univerzální versus specializované parky

[file:6940:small:right]

V současné době fungují v ČR především nákupní parky umístěné vedle operátorů s potravinami, a to převážně se standardní skladbou nájemců: móda, obuv, hračky, drogerie, elektro, chovatelské potřeby a další obchody zaměřené na impulzivní nakupování. Těchto nákupních parků je na trhu výrazná převaha, souvisí to s univerzálností a pro developery s možností širšího výběru vhodných nájemců. Další typ parků, který se začíná prosazovat na našem trhu, je specializovanější. Takový park se zaměřuje hlavně na zákazníky, kteří hledají cílený nákup. Tyto projekty vznikají především v lokalitách/městech, kde již univerzální park funguje či se jedná o další fázi projektu.

Není bezpodmínečně nutné, aby tu byly přítomny potraviny, naprosto stačí, pokud zde funguje obchod s nábytkem či hobbymarket. V mixu se nejčastěji objevují sortimenty jako nábytek, koberce, elektro, osvětlení, koupelnová a kuchyňská studia apod. Expanzní plány na letošní rok představil například Baumax či potravinové řetězce jako Tesco Express nebo Žabka, která plánuje otevření až sto prodejen. Billa zvažuje nový typ prodejen, Lidl a Penny pokračují v expanzi ve větších městech, kde se však chtějí zaměřovat hlavně na zabydlené oblasti.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!