Výstavba nových kanceláří je v troskách, trh se zastavil | E15.cz

Výstavba nových kanceláří je v troskách, trh se zastavil

V Praze poprvé od roku 2006 nebyla v prvním čtvrtletí dokončena žádná kancelářská budova. Za celý rok 2010 by mělo být v hlavním městě dostavěno maximálně kolem 55 tisíc metrů čtverečních kanceláří.

Vyplývá to z průzkumu sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum. Pokud se odhad naplní, bude to meziroční propad o 66 procent. Ještě horší je situace v regionech. Firmy si v prvním čtvrtletí pronajaly v metropoli 48 940 metrů čtverečních administrativních ploch. Meziročně je to nárůst o 21 procent, ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2009 je to pokles o více než polovinu.

Na 58 procent z poptávky po kancelářích zároveň od ledna do března tvořily obnovené smlouvy a podpronájmy, kdy současný nájemce kanceláře pronajímá další osobě. Podíl obnovených smluv a podpronájmů přitom v předchozím čtvrtletí i před rokem činil 39 procent. Nejvyšší realizovaná poptávka byla v prvním čtvrtletí opět v Praze 5 a v Praze 4, kde se dohromady uskutečnila téměř polovina nájemních transakcí. Nejvíce si pronajaly firmy ze sektoru IT a profesionálních služeb.

#####Neobsazenost kanceláří se nijak významně nemění

Celková výměra kancelářských ploch v Praze činila na konci prvního čtvrtletí necelých 2,7 milionu metrů čtverečních. Sestává ze 71 procent z nově dokončených a z 29 procent z kvalitně zrekonstruovaných ploch. Budovy třídy A reprezentují 67 procent a budovy třídy B 33 procent celkové výměry. Mezi nejvýznamnější transakce v prvním čtvrtletí 2010 patřily renegociace a expanze společnosti Computer Associates v projektu The Park v Praze 4 (7201 m2), přejednání nájemních smluv společnosti Monster Worldwide v Luxembourg Plaza v Praze 3 (2602 m2) a Darex v Praze 1 (2804 m2). Největším pronájmem v tomto čtvrtletí bylo přesídlení společnost Okin Group do budovy B1 projektu City West v Praze 5 (1900 m2).

#####Regionální trhy zůstávají nedostatečně rozvinuté

Až na několik výjimek mají ostatní krajská hlavní města omezené množství moderních kancelářských prostor. Podle zprávy Czech Republic Office Market Overview poradenské společnosti Jones Lang LaSalle je v mnoha ze 14 krajů České republiky nedostatek moderních kancelářských prostor, které by byly dostupné ke komerčnímu pronájmu. Kvůli tomu pak nájemné méně kvalitních prostor v krajských městech dosahuje takové výše, na jaké se pohybuje nájemné za lepší prostory na rozvinutějších trzích, jako je Brno, Ostrava nebo Plzeň.

Ačkoli jsou ve většině krajů v různých stadiích příprav projekty, které by přispěly ke zlepšení situace, globální ekonomický pokles způsobil pozastavení výstavby prakticky ve všech krajích. Obecně lze říci, že menší trhy vyčkávají na oživení na zavedených trzích, kde jsou v současnosti neobsazenost a nabídka nakloněny spíše nájemníkům. Tento stav ovlivňuje nájemní podmínky v celé zemi, kde je v mnoha regionech zcela opačná situace, a na trhu dominují pronajímatelé. Současný stav trhu pravděpodobně potrvá až do doby zlepšení ekonomické situace v roce 2010, a zejména v roce 2011.

„Stav kancelářského trhu v krajských hlavních městech není tak úzce svázán s ekonomickou situací v regionu, jak by se dalo očekávat. Zatímco krajská města v regionech s vyšší nezaměstnaností a nižším HDP, například Ústí nad Labem, mají relativně malý, ale rostoucí kancelářský trh, jiné regiony, které jsou na tom lépe, se musejí vyrovnávat s nedostatečnou nabídkou moderních kanceláří,“ říká Ondřej Vlk, vedoucí oddělení výzkumu trhu pro Českou republiku a Slovensko.

*

V Letňanech vyrostou ostrovy

Plánovaný soubor šesti moderních kancelářských budov, známý pod dosavadním pracovním názvem Administrativní centrum Letňany, dostal nové jméno Office Islands. Nový název vychází z celkového konceptu projektu, kdy každá z budov bude reprezentovat jeden ostrov a společně pak vytvoří kancelářský celek, který bude velmi dobře dopravně dostupný a zároveň nabídne klidné a inspirativní prostředí pro nájemce.

Komplex Office Islands nabídne v rámci šesti administrativních budov zhruba 68 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských ploch. Bude se nacházet přímo u stanice metra Letňany, která je významným dopravním uzlem severovýchodní části Prahy, a nedaleko plánovaného vnějšího pražského okruhu, což v budoucnu zajistí perfektní dopravní dostupnost nejen do centra města. Zahájení výstavby je naplánováno na třetí čtvrtletí letošního roku, dokončení všech etap pak na druhé čtvrtletí roku 2014.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!