Vývoj cen starších bytů v okresních a krajských městech | E15.cz

Vývoj cen starších bytů v okresních a krajských městech

Ceny starších bytů obecně na celém území České republiky spíše stagnují. To ale neznamená, že by se ve všech regionech vyvíjely naprosto stejně. Z údajů Institutu regionálních informací vyplývá, že v minulém čtvrtletí se ceny bytů zvedaly zejména v širším okolí Prahy, v méně atraktivních regionech naopak dále klesaly.

Ceny starších bytů čtvrtletně mírně vzrostly u středočeských měst, jako jsou Benešov, Mladá Boleslav, Mělník a Rakovník, v severních Čechách je růst vidět u Litoměřic a u Jablonce nad Nisou, v západních Čechách pak u Chebu a Klatov. V jižních Čechách najdeme růst u Jindřichova Hradce, na Moravě v Kroměříži a ve Frýdku-Místku na moravskoslezských hranicích. U ostatních bývalých okresních měst České republiky ceny starších bytů stagnovaly nebo klesly.

Nejvýraznější pokles cen starších bytů vykazují Žďár nad Sázavou, Český Krumlov, Břeclav, Chomutov, Ústí nad Labem, Náchod, Kutná Hora a Karviná, kde ceny bytů oproti předchozímu čtvrtletí roku 2010 klesly o více než pět procent. V ostatních bývalých okresních městech České republiky pokles cen bytů nepřesáhl tuto hranici. V hlavním městě Praze ceny starších bytů čtvrtletně klesly o tři procenta, celorepublikový čtvrtletní pokles cen starších bytů činí 2,4 procenta.

Trvající pokles cen bydlení v České republice je patrný i v meziročním srovnání se shodným časovým obdobím loňského roku, tj. s III. čtvrtletím roku 2009. Ceny starších bytů oproti tomuto období minulého roku mírně povyrostly jen u několika bývalých okresních měst, a to v Benešově, Českém Krumlově, Brně, Frýdku-Místku a u severočeského tria Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily (nejvyšší nárůst o 4,4 procenta). V ostatních městech se situace na trhu se staršími byty projevuje stagnací nebo poklesem cen. Nejvýraznější meziroční pokles cen starších bytů je zaznamenán v Karviné, kde se ceny oproti shodnému období loňského roku propadly o 23,8 procenta.

*

Institut regionálních informací, s. r. o. (IRI)

Dlouhodobě sleduje vývoj tržních cen bytů ve vybraných městech České republiky. Informace o realitním trhu jsou získávány z inzerce v tisku a na internetu. Celkové vyhodnocení cen je prováděno jednou ročně vždy k 15. listopadu. Kromě tohoto vyhodnocení jsou zpracovávány dílčí závěrky vývoje cen v krajských a okresních městech za jednotlivá čtvrtletí. V Praze je vyhodnocení údajů prováděno každý měsíc. Pro sběr a vyhodnocení cen nemovitostí vypracoval Institut regionálních informací vlastní metodiku s využitím standardní jednotky, kterou je starší byt I. kategorie s podlahovou plochou 68 m2 v běžné, nikoli okrajové poloze (standard IRI).

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!