Vývoj cen starších bytů v okresních a krajských městech | E15.cz

Vývoj cen starších bytů v okresních a krajských městech

Ve většině krajských a okresních měst ceny starších bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku klesaly nebo stagnovaly. Nejvýraznější propad cen zaznamenal Šumperk (14 procent), pokles o téměř 10 procent je v Kroměříži, Trutnově a Chebu.

Ve většině krajských a okresních měst ceny starších bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku klesaly nebo stagnovaly. Nejvýraznější propad cen zaznamenal Šumperk (14 procent), pokles o téměř 10 procent je v Kroměříži, Trutnově a Chebu.

Pouze zhruba pětina měst vykazuje mírný růst cen, nejvýrazněji se ceny bytů zvýšily ve Svitavách (7,3 procenta). Ceny vzrostly i ve větších středočeských městech (Benešov, Mladá Boleslav a Kutná Hora), na západě Čech (Domažlice a Klatovy) a na jihu (Český Krumlov a Tábor). Mírný růst vykazuje rovněž Havlíčkův Brod a moravská města Vsetín a Hodonín. Srovnání za delší období, tedy s druhým čtvrtletím roku 2009, ukazuje, že ceny starších bytů prakticky ve většině větších měst významně poklesly. Výjimku tvoří čtyři města, Semily, Domažlice, Český Krumlov a Brno, kde ceny bytů v meziročním srovnání nepatrně vzrostly.

V ostatních větších městech se projevila buď stagnace cen, nebo jejich propad, v některých případech až o desítky procent. Nejvýraznější meziroční pokles až o 22,5 procenta zaznamenali v Karviné, téměř o 20 procent klesly ceny bytů v Tachově a Vyškově. O přibližně 18 procent nižší jsou ceny bytů v Rokycanech a Jindřichově Hradci. Výrazný pokles lze nalézt rovněž v městech v severočeské hnědouhelné pánvi, v Chomutově, Mostu a Teplicích, v nichž v nedávné minulosti ceny bytů rostly velmi rychle.

Jiná je situace v Prostějově, kde může být s podobným poklesem cen spojen současný úpadek textilního průmyslu, což však není zřejmě jedinou příčinou nepříznivého vývoje. U již zmíněné Karviné se na propadu cen bytů podílí i zpožděná privatizace, kdy jsou byty prodávány za zlomek tržní ceny, a část těchto bytů posiluje nabídku starších bytů na trhu.

#####Ceny klesají už od roku 2008

Celkový pokles cen starších bytů v ČR je patrný i z vypočteného váženého průměru z hodnot v okresních a krajských městech (váženo počtem bytů v bytových domech). Tato města soustřeďují přibližně dvě třetiny bytů v bytových domech a představují hlavní podíl na trhu. Celkový pokles cen mezi druhým čtvrtletím 2009 a druhým čtvrtletím 2010 je zhruba sedmiprocentní.

Za připomenutí stojí skutečnost, že cenový růst kulminoval v polovině roku 2008, od této doby nastal pokles cen, který se za celé období blíží 13 procentům. Tempo poklesu cen bytů v ČR mírně zpomaluje. V zásadě se jedná především o korekci nadměrného růstu cen od roku 2000, který několikanásobně předstihoval růst cen stavebních prací i celkových nákladových cen.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!