Vývoj českého realitního trhu má v rukou zákazník | E15.cz

Vývoj českého realitního trhu má v rukou zákazník

Na českém realitním trhu stále převažuje nabídka nad poptávkou. Trhu tak vládnou kupující a většina zákazníků požaduje od prodávajících slevy. Na prvním ročníku Realitního kongresu to řekl manažer realitní kanceláře Mexx Reality David Ešner. „Pokud nabídka převyšuje poptávku, mají kupující prostor trh ovládat,“ tvrdí.

Zákazníci se prý v krizi naučili o cenách smlouvat. V letech 2007 a 2008 podle manažera existovala kvůli extrémně vysoké poptávce na trhu bublina a ceny nebyly „normální“. „Současný vývoj proto nevidím nijak dramaticky, dostali jsme se dlouhodobě na stabilní úroveň,“ řekl. Podle Lukáše Váchy z investiční společnosti Conseq Investment Management dříve na trhu přetrvával dojem, že ceny nemovitostí můžou jen růst. „V krizi jsme ale poznali, že jde o běžná aktiva jako všechna ostatní, jejichž ceny se můžou pohybovat všemi směry,“ uvedl.

Vývoj trhu se prý nyní těžko sleduje, protože statistiky o dění kolem nemovitostí nejsou přesné. Na absenci dostatečného množství čísel o realitním trhu si dlouhodobě stěžují také další odborníci. Ešner dal za příklad slevy uváděné developerskými firmami. „Pokud developer uvádí, že dává slevu 20 procent a jde o slevu z ceny roku 2008, tak je to mírně řečeno zavádějící,“ poznamenal.

#####Pilotní projekt plní potřebu realitek

Realitní kongres 2010 byl pilotním projektem, který reagoval na potřebu realitních kanceláří diskutovat určitá témata, která je dlouhodobě trápí. Akce byla organizována společností Bonafide Communications a byla zaštítěna Hospodářskou komorou České republiky, Českou komorou realitních kanceláří a Českou asociací dražebníků. Na půdě kongresu se řešily problémy, které v současnosti trápí realitní kanceláře. Jedná se o krizi důvěry, kterou má veřejnost k realitním kancelářím, a která ubližuje celému realitnímu segmentu.

Dalším problémem, který se otevřel, je existující nepřehlednost služeb a dodavatelů na poli realitních serverů a internetového marketingu celkově. Ukazuje se, že se objevují nové trendy, které realitní kanceláře nevnímají a v budoucnu uspějí jen ti, kteří budou tyto trendy a nové technologie sledovat a hlavně ti, kteří dokážou těchto novinek využít. Svět internetu se neustále mění a mnoho realitních kanceláří dělá svůj marketing stereotypně již několik let stejně. „Zejména nyní v době krize hledají realitní kanceláře nové možnosti, začínají přemýšlet, jestli nedělat svůj byznys jinak a přehodnocují svou strategii,“ uvedl René Hradecký, zástupce společnosti Bonafide, která byla organizátorem akce.

#####Za rok budou i další konference

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!