Vzácní malí lovci s černým kabátem | E15.cz

Vzácní malí lovci s černým kabátem

Na světě je jich jen pět tisíc. Nové přírůstky plemena kudrnatého retrívra se před časem narodily v Táboře.

Jmenují se Annabelle, Anthea nebo Artex. Jsou ze Zakletého Zámku a jejich matka z Modré hladiny. Řeč je o štěňatech kudrnatého retrívra. Za pět let se v Česku narodilo jen osmapadesát psů, kteří mají v dokladech napsáno Curly Coated Retriever. Devět z nich přibylo o prázdninách v Táboře.
„Lidé chodí okolo našeho plotu a ptají se, jestli je to pudl, nebo jak jsme ho zkřížili s retrívrem,“ usmívá se chovatelka kudrnáčů Šarlota Smutná. Šest malých dam a tři psí kluky přivedla na svět její fena Axa. Dala tím své paní dárek, podařilo se jí to v den Šarlotiných devatenáctých narozenin.
„Máma psa nechtěla, já odmala milovala kočky. Pak jsme ale potkaly pána s kudrnáčem. Mamka si psa pohladila a bylo,“ vysvětluje studentka Univerzity Karlovy v Praze. Pocit, kdy ruka přejede po hebké srsti, se prý nedá popsat. Snad i proto Šarlota propadla psímu kouzlu, plemeno zná do detailů. Dala se na závody agility a založila chovnou stanici s názvem ze Zakletého Zámku.
„Za všechno může Axa, je skvělá. Byla by škoda nepředat její geny dál,“ vypráví bývalá studentka táborského gymnázia, která svatý týden před maturitou trávila ježděním do Třeboně, kde nechávala fenu krýt. „Jediným vhodným byl Karlík z Vlčích luk, má ceny z výstav a soutěží,“ popisuje.
Za pár týdnů v Táboře připravovali pro Axu a její přírůstky pelech ve velkém sklepě. Šarlota si přistavila i přechodnou postel, noci tam trávila celý měsíc. „Když telefonuju a ptám se mámy, jestli už dala najíst dětem, koukají na mě lidi divně. Jsou to prostě naše děti,“ líčí pobaveně.
Plemeno chovatelé oficiálně uznali v roce 1854. Vyšlechtili ho hlavně pro lov. Pes musel být dobře cvičitelný a nesměl se bát. Dodnes ho k lovu kachen používají na Novém Zélandě nebo v Austrálii.
„V Česku ho chovají od roku 1992, psí základna není tak rozšířená. Je to veselý, temperamentní pes, přátelské plemeno,“ říká veterinářka Radka Vaňousová. Nápaditá je právě srst, která je podle lékařky vhodná zejména pro práci ve vodě. „Příjemné na tom je, že se člověk nemusí o srst kudrnáče starat. Nesmí se česat ani stříhat,“ dodává Smutná.
Její Axa je prý elegance sama. „To je velká aristokracie, někdy se jí nechce na povel lehnout, protože je mokro, a byla by špinavá. Nejsou to blázni, co vidí vodu a vystřelí do ní. Možná tak, kdyby v ní plavaly kachny,“ vysvětluje s nadhledem.
Štěňata s barevnými mašlemi od majitelky dostávají první výcvik. Když se chtějí najíst, musí všichni v klidu čekat, než přestane řádit to poslední. Protože má jít o psy lovecké, nesmí se zaleknout výstřelů. „Střílím schválně jen tak vzduchovkou, aby si zvykli,“ popisuje majitelka, které se podařilo zachovat čistotu rodu.
Je výhoda vlastnit psa s rodokmenem? „Každé plemeno má vlohy pro některá onemocnění. U štěněte s papíry je jistota, že rodiče byli vyšetření, nejsou nemocní. Ne, že by to zabránilo jiným vadám, ale geneticky by mělo být štěně v pořádku. S rodokmenem člověk přesně ví, co kupuje,“ uzavírá veterinářka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!