Vzhůru na Landek, minout Vítězný únor | E15.cz

Vzhůru na Landek, minout Vítězný únor

Z centra Ostravy lze pohodlně pěšky dojít na Landek. Kopec nad soutokem Odry a Ostravice.

Vydat se na vrch Landek ležící na území Koblova a Petřkovic nemusí být vůbec špatný nápad. Zvláště o víkendu se může stát, že zde příměstský turista nenarazí na živou duši. Všichni Ostravané jsou nejspíš v Beskydech. Společnost návštěvníkům tak dělají na Landeku jen srny, které zde, kousek od rušného centra města, poklidně žijí.
Před dvaceti tisíci lety zde žili i lovci mamutů, kteří vytvořili slavnou Landeckou Venuši. Maličkou sošku nalezl v roce 1953 na Landeku archeolog Bohuslav Klíma z Archeologického ústavu ČSAV. Na kopci na přelomu 8. a 9. století stávalo slovanské hradisko, později i hrad, ze kterého už dnes nezůstalo vůbec nic. Stejně tak nic nezůstalo ani z elegance první republiky, kdy na Landeku stála výletní venkovní restaurace s výhledem na soutok řek. Landek tehdy nadšení vlastenci přejmenovali na Masarykův vrh.

Odvážně vpřed

Cestu můžeme začít od Nové radnice, dojít po proudu Ostravice až na konec Komenského sadů, tam přejít most a pokračovat po pravém břehu řeky dál. Děti lze cestou zabavit tak, že se do batohu přibalí staré pečivo. Kačeny a rackové u řeky jdou po něm jako diví.

Procházka po pravé straně řeky Ostravice až po soutok s Odrou je hodně industriální, na druhém břehu totiž dýmí trochu strašidelně vypadající koksovna Svoboda, dříve Vítězný únor. Kousek dál u Odry už sedí za každého počasí jednoznačně nezničitelní rybáři.Pak je nutné přejít velký most přes Odru a na trolejbusové točně se vydat po zelené značce. Na 270 metrů vysoký Landek už je to jen půl kilometru. Nahoře je třeba zahnout do leva, tak se turista dostane k rozhledně. Z dřevěné dvoupatrové věže je neobvyklý výhled na průmyslovou Ostravu. Na jemnější duše mohou všechny ty komíny a trubky působit poněkud depresivně. Pokračovat lze dál dva kilometry Landekem až do Petřkovic Cestičky shora obcházejí místní Hornické muzeum.Z Petřkovic je snadné přejít Odru a dostat se tak na konečnou tramvají. Tramvaje jedou zpět do centra Ostravy. Vystoupit lze třeba na Stodolní a celý výlet tam zhodnotit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!