Vzhůru na Lysou. Sedmnáctkrát | E15.cz

Vzhůru na Lysou. Sedmnáctkrát

Lysacup založila parta cyklistů. Dnes je z něj fenomén, na který jezdí i běžci ze zahraničí.

Etapový zimní závod v běhu do vrchu Lysa cup vznikl v roce 2001. Tehdy šlo o přátelské soutěžení několika málo lidí. Rok od roku zájem o tento závod narůstá. Letos se na start druhé etapy postavilo rekordních 204 závodníků.
„Velkou zásluhu na tom má Petr Hudeček, který přes léto nebo na podzim, kdy se blíží první etapa, roznáší po horách letáky,“ uvádí prezident Lysa cupu Petr Wágner.
Seriál závodů se skládá ze sedmnácti etap. Pokaždé se startuje z jiného místa. Cíl je však vždycky stejný. Vrchol Lysé hory.
„Letos jsme jako zpestření udělali první etapu z Frenštátu na Javorník. Když NHL může začínat v Praze, proč by Lysa cup nemohl začínat jiným kopcem než Lysou,“ usmívá se Wágner.
Pro mnohé se stal Lysa cup srdeční záležitostí. Jedním z nich je i Jan Zemaník, který se s týmem Olympáci loni radoval z celkového prvenství.
„Díky Lysacupu jsem poznal hodně kamarádů. Závodí se každý víkend a vždycky je u toho přátelská atmosféra. Rok od roku je čím dál větší konkurence. Do Beskyd už jezdí i Slováci nebo Poláci,“ přibližuje Zemaník.
Mezi účastníky se najdou i takoví, kteří si z Lysa cupu udělají pořádný trénink.
„Všechny etapy nechodím, ale když už, tak na místo startu jezdím na kole. Po vyběhnutí nahoru něco odtrénuju na Lysé a až poté běžím dolů, kde nasednu na kolo a jedu zpátky domů,“ popisuje Tomáš Bohatý z týmu Jump sport-Moira.
Pravidelně se na startu objevují především cyklisté.
„Většinou se mezi sebou známe, takže si při výběhu stihneme i povykládat a přitom si sáhneme až na dno sil,“ prozrazuje člen cyklistického oddílu Racing Olešná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!