WC spláchnou statisíce ročně | E15.cz

WC spláchnou statisíce ročně

Město dotuje veřejné záchodky částkou přes šest set tisíc ročně. Poplatky radní zatím nezvýší.

Úžasná čistota. Poetické posezení. Jsem dojat. Nej WC všech dob. Tak hodnotí zážitek hosté záchodků v Táboře na Žižkově náměstí. Toalety ale městu prodělávají 668 tisíc korun ročně. Ve srovnání s Českým Krumlovem stojí dvaapůlkrát víc.
Částka zarazila radního Petra Krůčka, který na ni upozornil na internetu. Rada ji ale schválila. Nejvyšší položku tvoří mzdy.
Náklady na zaměstnance jsou podle místostarostky Lenky Horejskové čtyři sta tisíc korun. Dvě ženy tam pracují na plný úvazek, jedna na třetinový. „Plat mají osm tisíc měsíčně,“ říká Horejsková. Záchodky vydělaly jen čtyřicet tisíc korun za rok. Za kabinku platí host čtyři koruny, za pisoár dvě. „Lidi překvapuje, jak jsme levní. Kdyby byla jednotná cena pět korun, nikdo by se nerozčiloval,“ domnívá se toaletářka Majka.
Zdražení je jednou z cest. Dalším řešením je omezení otevírací doby, zvláště v zimě. Podle odhadu toaletářky přichází v sezoně průměrně třicet hostů, v zimě často jen pět za den. V neděli měla jediného zákazníka. Za rok dorazilo třináct tisíc lidí.
Možností je i úplné zrušení záchodků. Tábor by tak ale přišel o poslední veřejné WC ve městě.
„Když nechce jít člověk otravovat do restaurace, hledá záchod těžko. Výborné jsou ale v obchodním domě Dvořák. Cena pět korun mi nevadí,“ myslí si Blanka Kratošková ze Sezimova Ústí. WC na náměstí využívá jen při trzích či Táborských setkáních. „Když už jsem v centru, posedím v kavárně a na záchod si dojdu tam,“ říká.
Pro srovnání: V Písku je hned šest veřejných záchodků, město je dotuje částkou milion dvě stě tisíc korun. Krumlov má v provozu pět WC. Na jedny platí dvě stě tisíc korun, další čtyři bez obsluhy jsou vybavené turnikety a provoz stojí 840 tisíc.
„Příjmy z poplatků, které jsou pět korun, jsou ale 570 tisíc,“ sděluje Jan Hermann z Českokrumlovského rozvojového fondu. Město tak zaplatí za čtyři veřejné záchodky téměř dvaapůlkrát méně než Tábor. Turnikety zvažuje i místostarostka Horejsková. „Provozní dobu omezovat nebudeme, zdražovat zatím také ne,“ shodují se radní.
I po zavedení turniketů by zaměstnankyně podle Horejskové zůstaly. Město sice neušetří, ale záchodky budou mít oceňovanou atmosféru. Paní Majka, bývalá aranžérka, je bude dál zdobit kaštany, žaludy, kukuřicemi, ale i umělými květinami. Pro někoho krása, pro jiné kýč. Ale těší. Vyplývá to z návštěvní knihy. Majka ji umístila ke vchodu.
Lidé opěvují čistotu, milé zacházení a interiér. Než host dojde k modrým či růžovým kabinkám, procestuje republiku. Míjí plakáty Domažlic, Mělníka, Olomouce. Nechybí Ladovy obrázky, sexy modelka či stádo koček. „Cítím se tu jak Alenka v říši divů,“ píše v knize Karolína z Příbrami. „Čisto, voňavo, útulno,“ zní postřeh Moravanů. „Velmi neobvyklé záchodky. Všechna čest,“ chválí manželé ze Slovenska. Pověst zařízení se šíří po Česku do zahraničí.
Neobvyklým řešením radnice by bylo těžit z originality záchodků. „Když město udělá pozvánku na místní WC s nafoceným interiérem, tak já ho tady pověsím,“ nabízí majitel restaurace na náměstí Petr Hořejší. „Několik lidí přišlo, že se jen chtějí podívat,“ popisuje Majka. Toalety by tak mohly být novým cílem turistů.
Jisté je zatím to, že město záchodky nezruší „Jsou přece vizitkou města,“ shoduje se místostarostka s toaletářkou.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!