Wi-fi ke kávě? Samozřejmost | E15.cz

Wi-fi ke kávě? Samozřejmost

Připojení k internetu vyžadují hosté restaurací v Klatovech stejně jako třeba popelník.

Bezplatné připojení k internetu je samozřejmost. Ještě před několika lety by byl autor takového výroku považován za naprostého vizionáře či blázna. Přijít s notebookem do kavárny a zadarmo se připojit k bezdrátové síti zvané wi-fi je však dnes podle majitelů klatovských restaurací stejně nutné jako mít čisté ubrusy. Sami sice platí měsíčně za provoz sítě necelou tisícovku, na pokrytí nákladů ale stačí tři pravidelní hosté se sedmi vypitými nápoji při každé návštěvě.

„Když nebudu mít wi-fi, lidi půjdou jinam. Nemít ji v hospodě je skoro stejné jako nemít třeba fernet nebo džus,“ říká majitel baru Respekt David Míčko. Redaktoři Sedmičky otestovali připojení v restauracích a kavárnách v centru města. Rychlost se nijak výrazně nelišila, prakticky na všech místech se dařilo načítat jednoduché i složitější internetové stránky. Zásadní problém nebyl ani se stahováním větších souborů. Povedlo se dokonce stáhnout film o velikosti čtyři a půl gigabytu. „Občas sem chodím pracovat, protože sedět pořád v kanceláři je ubíjející. Takhle můžu změnit prostředí a je to mnohem lepší,“ pochvaluje si finanční poradkyně Martina Hájková, která u kafe vyřídí elektronickou poštu a spoustu dalších věcí.

Co vám ovšem v restauraci s wi-fi připojením nepůjčí, je tiskárna. Tuto službu nabízí internetová kavárna ve Václavské ulici. „Tisk a prodej cédéček a dévédéček je takový náš nadstandard. Možná proto nás místa s volným připojením k internetu tolik neválcují,“ tvrdí majitel Milan Pavlík. V jeho kavárně je možné připojení jen pomocí kabelu. „Chodí sem i lidé s notebookem, ale to je asi jen jedno procento návštěvníků. Jinak tady máme deset stolních počítačů,“ dodává.

Na klasické internetové kavárny, které jsou kvůli volným wi-fi zónám pomalu na ústupu, ale nedají dopustit turisté, kteří se na výlet nechtějí tahat s notebookem. A wi-fi připojení? To tam najít nelze. Přesah signálu na ulici totiž lákal lidi, kteří pak seděli před kavárnou v autech a spokojeně surfovali zadarmo. V klatovské internetové kavárně se za připojení platí šedesát korun za hodinu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!