Z bývalého pivovaru budou byty | E15.cz

Z bývalého pivovaru budou byty

Do čtyř let by mělo ve Vysokém Mýtě vzniknout 180 nových bytů. Soukromý investor přestaví zchátralý měšťanský pivovar, kolem něhož vznikne další bytová zástavba. Tento developerský projekt připravuje společnost Nový pivovar.

Její představitelé kladou důraz na zachování původního charakteru stavby i s industriálními detaily, jako je například pivovarská věž nebo kamenné schodiště. „Nově postaveného anonymního prostoru je v republice už dostatek,” říká architekt Josef Panna. Vysokomýtský pivovar vznikl na konci 19. století a poslední várka piva se zde uvařila v roce 1951. Do roku 1989 bývalý pivovar sloužil jako sklady zemědělské společnosti, která nakonec skončila v konkurzu. Město se následně snažilo objekt prodat v dražbě, která však skončila neúspěšně. Teprve současný majitel objektu přišel s plánem vybudovat zde zejména byty, což však narazilo na odpor zejména památkářů. Ti ale poté, co se seznámili s projektem, od dalších aktivit proti záměru ustoupili.

Investor chce bydlení kolem pivovaru stavět ve čtyřech etapách. Cena celého komplexu se nyní odhaduje na 350 milionů korun.

Plánují se také veřejné prostory se službami: obchody, kavárny, klidové zóny s dětskými koutky a vodními prvky a předzahrádky.

Auta mají parkovat v podzemí a další automobily mají stát kolem bytové zástavby a do centra vůbec nezajíždět. Komplex by měl nabídnout luxusní byty, takzvané lofty v objektu bývalého pivovaru, ale také bydlení běžně cenově dostupné.

„Odhadujeme, že ceny za metr čtvereční se budou pohybovat kolem 28 až 30 tisíci korun, což je zhruba o deset až 15 procent méně než v Pardubicích,” řekla za investora Jana Chaloupková.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!