Z chodníkové novely mají obavy hlavně horská města | E15.cz

Z chodníkové novely mají obavy hlavně horská města

Až o několik milionů korun zatíží už tak napjaté rozpočty některých českých měst takzvaná chodníková novela, která klade obcím za povinnost starat se v zimě o údržbu chodníků. Vyšší náklady na odklízení sněhu postihnou hlavně obce ve vyšších nadmořských výškách. Některá města už nyní připouštějí, že zajistit údržbu všech chodníků nezvládnou, někde spoléhají na to, že lidé budou i nadále před svými domy uklízet, jak jim to dosud zákon ukládal.

Například libereckou radnici loni zima stála rekordních 54 milionů korun, podle mluvčího technických služeb Michala Buzka byla nejdražší v historii, a to kvůli sněhové kalamitě a lyžařskému mistrovství. Průměrně se náklady na zimní údržbu podle něj pohybují mezi 30 až 35 miliony korun. Liberec chce ušetřit tak, že bude uklízet jen frekventované chodníky. Málo využívané trasy se totiž podle zákona udržovat nemusejí, a to v případech, kdy chodci mohou využít jiné cesty. Také třeba radnice v Českém Těšíně na Karvinsku už nyní přiznává, že nebude schopna zajistit zimní úklid všech chodníků, i tak se na něj navýší náklady o osm milionů Kč ročně.

Podle starosty Dubí na Teplicku je v jejich městě nereálné dodržet termíny údržby dané platnými předpisy. „Na nákup vybavení, které bychom na to potřebovali, by nám náš rozpočet nestačil,“ řekl. I místostarosta Hory Svaté Kateřiny na Mostecku Petr Pakosta tvrdí, že ani jejich obec není schopna údržbu komunikací zajistit. „V obci na vrcholcích Krušných hor leží sníh i pět měsíců v roce a z chodníků ho není kam dávat.“ „Jako protiopatření proto připravujeme dvě značky, které chodcům přikazují, aby si nasadili sněžnice nebo lyže,“ řekl. Podle něj tak chtějí upozornit na nesmyslnost celého zákona. S novelou zákona nesouhlasí také třeba jičínský starosta Martin Puš. „Nerozumím, proč zákonodárci mění něco, co funguje. My jako město nemáme tu sílu, abychom v případě hustého sněžení v jeden okamžik uklidili od sněhu celé město,“ řekl. Vedení radnice chce proto požádat majitele domů, aby sníh z chodníků nadále odhrnovali. „Pokud by se to osvědčilo, slíbíme lidem nezvyšování některých poplatků, například daně z nemovitostí,“ dodal Puš.

Pole mluvčího jihlavské radnice Radka Tulise bude tato zima z pohledu nového systému údržby zkušební. I v Jihlavě se podle něj budou udržovat přednostně chodníky na nejfrekventovanějších trasách, 20 kilometrů se nebude udržovat vůbec. Neúnosným zvýšením nákladů argumentoval proti novele zákona Svaz měst a obcí. Za absurdní naopak označil předchozí stav, kdy vlastník domu odpovídal za škody na chodníku, který mu nepatřil, navrhovatel novely ODS Jaroslav Kubera (ODS). Například na jižní Moravě se ale dopadů vyhlášky příliš neobávají, a to především díky zdejšímu klimatu, v mnoha částech regionu totiž vydatnější sněhovou nadílku nezažili léta. Velkým problémem nebude nová povinnost i pro město Žatec, ale ani pro Vrchlabí. Místostarosta Žatce Aleš Kasal tvrdí, že většinu chodníků už technické služby stejně udržovaly. Podobně je na tom třeba i obec Lipová-lázně na Jesenicku, která provádí údržbu všech chodníků už dlouhé roky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!