Z pár stovek dluhu jsou tisíce | E15.cz

Z pár stovek dluhu jsou tisíce

Tři a půl milionu korun. Tolik dluží neplatiči městu Strakonice za pokuty, popelnice, za psy a další poplatky. A dluhy jim ještě narostou. O náklady advokáta, který je vymáhá, o výlohy soudu a exekutora.

Zablokované účty, zabavené věci, v krajním případě i prodej bytu. To se může stát lidem, kteří dluží strakonické radnici na poplatcích. Dluhy už si nevymáhá na vlastní náklady, ale předává je advokátu Petru Szabovi. Celkem dělají tři a půl milionu korun.

Jde o pohledávky tři až pět let staré, které město po všech výzvách a upozorněních, které ukládá zákon, od obyvatel, nedostalo. „Podávám už jen návrh k soudu na exekuci a ten ji nařídí,“ říká advokát.

Tento systém, který je pro radnici úspornější, se ale bolestně dotýká dlužníků. „K nezaplacené pokutě nebo poplatku se jim totiž připočítávají náklady advokáta, soudní a exekuční výlohy,“ upozorňuje Szabo.

Místo původních několika stovek korun vyšplhá dluh na tisíce. Nejnižší paušální částka, kterou si může exekutor naúčtovat, je 7 735 korun. A je jedno, zda se vymáhá poplatek za popelnici nebo pětadvacet tisíc za odmítnutí lékařského vyšetření kvůli alkoholu nebo drogám za volantem. To se údajně v poslední době rozmáhá.

Na poplatky nezbývá

„Začal jsem hrát automaty a napůjčoval jsem si peníze. Všechno ostatní jsem přestal platit,“ nerad přiznává mladý muž, který nechce říci jméno. Důvodů, proč lidi neplatí, co mají, je několik. „Převážně to bývají sociální případy, které mají hlášený trvalý pobyt na městském úřadě, jsou předlužení nebo se nezdržují tam, kde mají trvalé bydliště. A kdo si nepřebírá poštu, nemůže zastavit ani exekuci,“ říká exekutor Roman Debnar.

Ze tří a půl milionu korun, které od loňského do letošního července předala strakonická radnice Szabovi, jsou tři miliony za nezaplacené přestupky v dopravě, pokuty ze živnostenského nebo stavebního úřadu, od pořádkové komise, městské policie a odboru školství. Půl milionu je za nezaplacené popelnice, poplatky za psy a podobně.

Advokátovi se už podařilo městu vymoci 224 tisíc korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!