Z Persie do Varů. Za hlasem srdce | E15.cz

Z Persie do Varů. Za hlasem srdce

Susan Maryam Martínek žije v Karlových Varech už tři roky. Na jiný svět si stále zvyká.

V chladném listopadovém počasí se Bulharskou ulicí line vůně grilovaného masa. Kebabu, který se do Evropy rozšířil s tureckou menšinou.
Do prodejny, z níž vůně utíká ven na mráz, vstupuje trojice mladíků.
Za pultem stojí sympatická žena. „Prosím,“ usměje se na zákazníky. Když se jich o pár vteřin později zeptá na omáčku, kterou chtějí do chleba k nakrájenému masu, pomůže si angličtinou. Česky zatím moc neumí. Do Karlových Varů totiž přišla z téměř pět tisíc kilometrů vzdálené íránské metropole. A dnes je jedním z pouhých dvou Peršanů, kteří v největších českých lázních žijí.
„Karlovy Vary jsou pěkné malé město,“ říká anglicky Susan, zatímco s úsměvem připravuje kebab.
Český příběh Susan Maryam Martínek se začal psát v roce 2005, kdy se v Teheránu seznámila s inženýrem Petrem Martínkem. Mužem, který pracoval na české ambasádě v íránské metropoli.
Kamarádka Susan, mimochodem Češka, jí domluvila kosmetickou zakázku. Na ambasádě. A právě tam svého muže potkala. „Zamilovala jsem se,“ směje se ve svém obchodě. Spolu s Petrem Martínkem pak na měsíc navštívili Karlovy Vary. „Chtěla jsem si tady vyřídit pracovní vízum, ale třikrát mi ho zamítli,“ vzpomíná na první kontakt s Českem. Získala ho, až když se vyměnil konzul.
Natrvalo do Čech přiletěla v lednu 2007. Kam směřovaly její první kroky ve Varech?
„Na kolonádu. Je velmi pěkná, ale překvapilo mě, že jsem tam neslyšela český jazyk,“ kroutí hlavou. „Nerozuměla jsem tomu, proč na tak pěkném místě slyším jen ruštinu.“
Právě Rusové ve Varech ji svým chováním překvapili. „Působí poněkud militantně. Často neumí pozdravit, neumí poděkovat,“ říká.
Během prvních dnů v Karlových Varech si udělala o lázeňském městě základní představu. „Zjistila jsem, že Vary jsou malé město,“ říká rodačka z téměř osmimilionového Teheránu. „Taky jsem trochu získala pocit nudného města. Jako kdyby bylo bez energie,“ přemýšlí. A hned vše vysvětluje. Vzhledem k lidským ztrátám v íránsko-irácké válce v osmdesátých letech je většina dnešních Íránců mladých. Více než šedesát procent obyvatelstva je mladší pětatřiceti let. „Tady jsem ale potkávala hlavně starší lidi,“ říká.

Jiný kraj, jiní lidé

Česká republika je podle Susan Maryam Martínek pěkná země. Připomíná jí barevnou zahradu. Asi nejvíc se jí líbí krásná příroda, všimla si ale i českých hradů a zámků. V první řadě však lidí.
„Je tady hodně krásných dívek,“ říká s úsměvem.
Jinak si ale na nový svět stále ještě zvyká. A jde jí to ztěžka. Například má pocit, že lidé tady nejsou šťastní. „Můj pohled na život v Česku je úplně odlišný než například pohled Vietnamců. Oni jsou tady kvůli tomu, aby vydělali peníze. Ale já jsem sem přišla z jiného důvodu. Za mužem, ne kvůli práci a penězům,“ vysvětluje, proč o životě ve městě tolik přemýšlí. Íránci jsou prý od Čechů velzná, mi odlišní. Družní, pohostinní, nezištní. A přátelští. U Čechů se s tím setkává jen málo. Uvádí příklad. „Každé ráno tady lidem přeju hezký den, protože den má začít hezky. Jedna paní mi někdy odpoví, jindy mi ta samá žena neodpoví. Hodně lidí se mračí,“ pozoruje.
Také si všimla, že Češi jsou velmi konzervativní. Jen málo z nich se prý chce učit a zkoušet nové věci. A to ji trochu mrzí.
„Například jsme jim u nás nabídli ochutnat speciality z Íránu, ale s nedůvěrou je rovnou odmítnou. Neláká je poznat něco nového a přiučit se,“ říká zklamaným hlasem. „Máme tady skvělý turecký nápoj Ayran. Celé Německo ho ale tady ho nikdo nemá zájem ochutnat.“
Susan by ráda lidi ve městě něco o Íránu naučila. Minimálně zákazníky, kteří si k ní přijdou koupit kebab. Říká totiž, že Češi o její zemi z Přední Asie ví jen velmi málo. „Pro řadu lidí ve Varech je Írán hlavně Saddam Hussain,“ upozorňuje na jednu z neznalostí. „Přitom on byl z Iráku.“

Odkud přišla Susan Maryam Martínek:

* Írán (původně Árjan, neboli země Árjů) je stát v Přední Asii. Dříve ho lidé nazývali Persie. * Persii proslavili básníci, ať už jde o Firdausího, Háfize či Sádího. Peršané také do světa rozšířili pohádky Tisíce a jedné noci. * Hlavním městem Íránu je Teherán. V roce 2006 v něm žilo 7,79 milionu obyvatel. * Provoz v Teheránu zajišťují československé trolejbusy Škoda 15Tr.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!