Z pražské „mekky“ utekl do Tábora | E15.cz

Z pražské „mekky“ utekl do Tábora

Luboš Drtina vystavuje v knihkupectví Baobab velkoformátové grafiky i drobnosti.

Grafika, knižní tvorba, ilustrace, typografie, plakáty, úpravy CD jsou obory grafika Luboše Drtiny. Za ilustrace knihy Hermanna Hesseho Pohádky získal cenu Nejkrásnější kniha roku. Do 15. prosince vystavuje v táborské minigalerii Baobab.

Do Tábora jste přivezl vaše nejnovější práce?

Do knihkupectví patří knihy, proto jsem přivezl ukázku ze svého nakladatelování – svazky poezie mých přátel, kterou vydávám v mininákladech, výběr z ilustrací k Malému a Velkému testamentu a Baladám v žargonu Francoise Villona a pár dalších drobností. Nejsou to žhavé novinky, ale věci, které jsou mi milé a do knihkupectví hezky sednou.

Návštěvníka ale asi nejvíc zaujmou velké grafiky.

Pro kontrast jsem knihy doplnil cyklem velkoformátových grafik. K nahlédnutí jsem přidal i další grafické listy.

Vystavujete v cizině, například v Německu, Dánsku, Portugalsku, Anglii. Jak se vám líbí malý prostor v Táboře?

Prostředí minigalerií a kaváren mám rád. Z centra Prahy se tato forma už trochu vytratila nebo léty přetavila do umělecké komerce. Tím jsou mi sympatičtější malé prostory mimo „mekku“ hlavního města. Vždy se kolem nich soustředí milý okruh lidí, pro které je živá kultura samozřejmostí, a ne obchodním kalkulem. Baobab je v tomto vzorovým podnikem.

Učíte na škole a věnujete se knihám, uživí vás?

Z práce pro obživu převažují díkybohu knižní zakázky. Úprava, ilustrace, grafika pro divadlo. Právě jsem odevzdal do tisku první svazek nové edice klasických hororů pro nakladatelství Volvox globator. Občas má navrch volná tvorba, jindy mě zase prohání nakladatelé a o vlastním kreslení se mi může měsíce jen zdát.

Máte za sebou pěkný počet knížek, jaká je ta srdcová?

I když jsem knih upravil ke čtyřem stovkám, musím říct, že spokojený jsem se zlomkem. Mezi ty, jež mám rád a které se rodily ve shodě, patří Režná bába Miloše Doležala. Dopadla pěkně i po technické stránce a nenapadne mě polemizovat, když ji někdo pochválí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!