Za poslední peníze by šel na fotbal | E15.cz

Za poslední peníze by šel na fotbal

Skalní fanoušci dvou známých rivalů, příznivci Slavie a Sparty, jsou schopní obětovat pro úspěch svých barev cokoliv. Prožívají s hráči každý úspěch i zklamání.

Sportovní boje mezi pražskou Slavií a Spartou sledují fanoušci celé republiky. Dva nesmiřitelní soupeři mají své příznivce i v Táboře a blízkém okolí. Sedmička vyzpovídala příznivce Slavie Jana Janků a fanouška Sparty Romana Kohouta.

„Je to už rodinná tradice. Slavii fandili táta se strejdou. A tak jsem ve dvanácti začal taky,“ vybavuje si Jan Janků své fanouškovské začátky.

Dost podobný byl i osud Sparťana Romana Kohouta. „Na myšlenku fandit Spartě mě přivedl v osmi letech můj strýc, který dělal maséra u atletů Sparty,“ vzpomíná.

Každý skalní fanoušek prožívá vítězství i nezdary svých barev. Ty největší zážitky mají v paměti i oba příznivci pražských „S“. „Nemohu zapomenout, když jsme porazili slavný Ajax Amsterdam a postoupili do Ligy mistrů. Na stejné úrovni by hodnotil zisk mistrovských titulů a společné oslavy s hráči. A samozřejmě to bývají i vítězství v derby nad Spartou,“ tvrdí Janků.

Asi největším zážitkem byl pro Romana Kohouta jeho první zájezd na pohárový zápas do Marseille. „Zažil jsem tu nejlepší diváckou kulisu,“ říká. Podíval se i do Milána, Salzburgu, Parmy nebo Glasgow. „Pokud jsem chyběl na zápase svého oblíbeného klubu, tak jsem neváhal doma na balkoně oslavit výhru vyvěšením sparťanské vlajky a spustil ohňostroj,“ přiznává.

Věrnost až do hrobu

Každý tým na světě ale občas někdy prohraje nebo na něj přijde i dlouhodobější krize. Pokud se nedaří, fanoušci trpí a mají špatnou náladu.

„Nejtěžší chvíle jsem prožíval před šesti lety. Ve Slavii nebyly peníze a neustále jsem slyšel sliby o výstavbě nového stadionu. Moc už jsem tomu nevěřil,“ líčí fanoušek sešívaných. Sparťan naopak mluví o sportovních výsledcích. „Asi nejhůř mi bylo předloni, kdy se tým pohyboval na chvostu tabulky,“ říká.

Přesto svůj klub neopustili a nezanevřeli na hráče. Nezačali fandit někomu jinému. „I když se zrovna nedaří, hráčům věřím. Věrní fanoušci svůj tým nikdy neopustí. I kdybych neměl týden co jíst, tak bych si za poslední peníze koupil lístek, jen abych se dostal na fotbal. Slavie je moje víra, která nikdy neumírá,“ uvádí Janků.

Stejný názor má i Kohout. „Pro každého fanouška by měla být věrnost srdeční záležitostí. Se Spartou na věčné časy a nikdy jinak,“ tvrdí. Příznivec rudých barev ani chvilku neváhal a čtrnáct dní potom, co se mu narodil syn Ondřej, ho zapsal do fanclubu Sparty. Stal se jeho nejmladším členem v Čechách.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!