Za vraždu stařenky dostal trest sedmnáct let ve vězení | E15.cz

Za vraždu stařenky dostal trest sedmnáct let ve vězení

Zloděj, který před rokem v Hradci Králové brutálním způsobem zabil stařenku byl odsouzen. Sám však stále vinu popírá.

Brutální vražda staré ženy vloni v listopadu otřásla Hradcem Králové. Čtyřiaosmdesátiletou ženu našli ubodanou v jejím bytě. Vrah jí nejprve dal několik ran pěstí do obličeje. Potom jí přiložil ke krku nůž.

„Podle mého názoru ji nutil, aby mu ukázala, kde má v bytě schované cennosti. Poté ji pěti bodnými ranami usmrtil,“ uvedl státní zástupce Pavel Hochman. Vrah pak prohledal byt a odnesl si pět set korun a pozlacený řetízek.

Minulý týden z vraždy usvědčil soud v Hradci Králové Josefa Janáka. Dostal výjimečný trest, sedmnáct let ve věznici s nejtvrdším režimem.

Na otázku, zda se cítí vinen, odpověděl roztřeseným hlasem, že je nevinen. Začal líčit, proč se nejdřív k vraždě doznal a pak přiznání odvolal. Tvrdil, že podlehl nátlaku i bití při výslechu. „Potom jsem si říkal, že to tak nemůžu nechat. Nejsem žádný vrah. Když mě po rekonstrukci odvezli k soudu, tak jsem v sobě našel sílu a přiznání odvolal,“ řekl soudu Janák.

Janák byl jedním z mnoha lidí, které kriminalisté prověřovali. U soudu uvedl, že byl překvapen, když ho kriminálka převezla na detektor lži. Tam neuspěl a následovalo zatčení. „Hlavním důkazem je jeho doznání, které učinil bezprostředně po zatčení. Pak i výpověď při rekonstrukci. Ukázal, kde k vraždě došlo,“ sdělil Hochman.

Janák přespával v autě nedaleko místa vraždy. Když nepracoval, dny trávil popíjením vína. „Vztah k zavražděné neměl, ale byt mu otevřela. Nejspíš tam šel, aby se nabídl, že jí za úplatu pomůže s nákupem. Paní si to rozmyslela. Rozzuřil se a zabil ji,“ řekl Hochman. Rozsudek není pravomocný, odsouzený se totiž proti němu na místě odvolal.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!