Žabák + slonice = hroch | E15.cz

Žabák + slonice = hroch

Africký spisovatel, který devatenáct let žije v Rakousku, tiskne své knihy v Budějovicích.

Svět je malý. Zvlášť pro pohádkáře, který věří dobrým koncům. Happy end své nejnovější knihy, která se jmenuje Jak se žabák oženil se sloní slečnou, si Patrick K. Addai umí představit. Na vlastní kůži – černou, bílou a třeba i hroší.
„Když se mi zasteskne po Africe, napíšu knížku,“ říká dvaačtyřicetiletý muž, který získal řadu cen za literaturu včetně prestižní Adlerovy pro nejlepšího afrického spisovatele žijícího v Evropě. Bydlí v Linci, knížky mu ilustruje Španěl Jokin Michelena a vyrábí je budějovické DesignStudio. Vycházejí v němčině, nejnovější desátý titul nedávno i v českém překladu. Je to jeho první knížka pro české děti. Při nedávném knižním veletrhu v Budějovicích měl hodně netradiční čtení, protože mezi jednotlivými pasážemi bubnoval. „Rytmus zvyšuje koncentraci. Bubnování i tleskání pomáhá dětem, aby se otevřely a staly součástí akce. Jsou zvyklé se pohybovat, nedovedou sedět v klidu, takže když se mohou zapojit, vnímají vše daleko snáz,“ vysvětluje Patrick K. Addai, který v Linci začínal jako herec v divadle pro děti. Studoval na univerzitě ekonomii, teď pokračuje na Vysoké odborné škole ve Steyru.
Píše o zvířatech a přírodě krátké jednoduché pohádky, které si Afričané vyprávějí po několik generací. S vtipem a poeticky líčí vzdálené země, kde je mnohé jiné – a mnohé stejné, pokud do děje vstoupí cit. Malý žabák se zamiluje do velké slonice a podstoupí všemožné zkoušky, aby s ní mohl žít. „Happy end je v tom, že z té zvláštní lásky se narodí nový druh zvířete, a to hroch,“ prozrazuje autor. Jeho pětiletý syn, jehož matka je Rakušanka, prý má pleť středně snědé barvy. „I můj život vlastně trochu připomíná příběh žabáka a sloní slečny,“ připouští africký spisovatel.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!