Žáci šli o víkendu dobrovolně do školy | E15.cz

Žáci šli o víkendu dobrovolně do školy

Hana Hejduková

Na zámek se lidé dostanou jen o třídních schůzkách

Nejen dospělí, ale i děti školou povinné si přišli o víkendu v rámci Dne evropského dědictví prohlédnout kosmonoský zámek. V budově už přes půl století sídlí devítiletá základní škola. „Taková kaňka by tam nemohla být, to by školník nedopustil,“ ukazuje Dagmar Šimotová z Kosmonos, která do školy chodila od roku 1945. „Také jsi se tam vdávala?“ ptá se jí Bohumila Šulcová, která skupinu provádí. „Ano,“ usmívá se Šimotová v zrcadlovém sále, který je v budově nejpatrnějším pozůstatkem zámku.
Kolem výpravy se v návlecích kloužou kluci, kteří chodí do první třídy. „Jsem tu s rodiči, jít do školy v sobotu mi nevadí,“ vysvětluje Radim Malý.
„Zájem je velký, už jen proto, že do zámeckých prostor se lidé dostanou jen na rodičovské schůzky či při svatbách,“ říká předseda Muzejního spolku Kosmonosy Václav Petříček. „Jako patriota mě ale velmi mrzí, že nepřišlo žádné dítě z Kosmonos na soutěž, na kterou jsme již v červnu upozornili školu,“ říká.

Sbírka za milion

Otevřený zámek však o víkendu nebyl jedinou akcí. V Loretě vystavili kompletní sbírku mincí a medailí vydaných v Česku od roku 1989. Její majitel Ljulin Christov z Kosmonos ukázal nejen minci s Karlem IV. vyhlášenou v roce 1999 za nejkrásnější na světě, ale také odlitek návrhu medaile, kterou dostane papež Benedikt XVI.
Jen v sobotu se přišlo na sbírku v hodnotě přes mi- lion korun podívat okolo 150 lidí. Ti si prohlédli také no- vou Galerii Kosmonosy, kde jsou od čtvrtka umístěné exponáty vztahující se ke Kosmonosům.

Autor: Hana Hejduková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!